10.05.2017 14:56

QUIZ: Rozpoznaj tory wyścigowe po zdjęciach

Jeśli jesteś fanem Formuły 1 bądź MotoGp zapewne rozpoznasz tory wyścigowe już po konturach. Jednak są takie, które swoim wyglądem mogą wprawić w zakłopotanie nawet największych znawców motoryzacji. Przekonaj się, czy uda ci się rozpoznać tory wyścigowe po zdjęciach.

QUIZ: Rozpoznaj tory wyścigowe po zdjęciach
foto: LAT Photographic/East News

Tory wyścigowe są nierozerwalnym elementem każdych wyścigów. Znają je miłośnicy bolidów Formuły 1, zmagań kierowców jednośladów w cyklu MotoGp czy fani driftu. Każdy z tych odłamów motosportu realizowany jest na asfaltowych drogach torów wyścigowych.

W Polsce liczebność torów wyścigowych dramatycznie maleje. Obiekty takie jak Tor Lublin czy Tor Wyrazów, zostają zamykane ze względu na budowę w ich miejscu osiedli mieszkaniowych. Inne nawet jeśli powstają to w miejscach odosobnionych z utrudnionym dostępem np. z powodu asfaltowej drogi dojazdowej. Taka sytuacja miała miejsce w momencie otwarcia Toru Jastrząb pod Radomiem.

Jedynym torem w Polsce, który posiada homologację FIA jest Tor Poznań w Przyźmierowie. To póki co jedyny obiekt spełniający wszystkie warunki dopuszczające go do realizacji międzynarodowych cyklów zawodów. Jeden taki obiekt w kraju to stanowczo za mało. W skali światowej wypadamy blado, jednak jest kilka projektów inwestycji, które obecnie przechodzą procedury prawne. Pozostaje mieć nadzieję, że nie utkną w urzędowej szufladzie.

Skupmy się jednak na tych największych i najsławniejszych torach na świecie. Kto nie pamięta dramatycznego wypadku Nikiego Laudy na Nurburgringu w 1976 roku, podczas Grand Prix Niemiec? Ten i inne podobne mu wypadki sprawiły, że owy tor jest uznawany za jeden z najniebezpieczniejszych.

Jeśli znasz historię każdego z torów, nasz quiz nie powinien być dla ciebie problemem. Sprawdź swoją wiedzę i rozpoznaj najsławniejsze tory wyścigowe świata po zdjęciach:

Quiz: Rozpoznaj tory wyścigowe po zdjęciach

Rozwiąż QUIZ
Quiz: Rozpoznaj tory wyścigowe po zdjęciach
Aleksandra Kopka
Tagi: Duperele Quiz drift Formuła 1 tory wyścigowe MotoGP