10.10.2016 12:00

Radarem mierzył prędkość aut na Nurburgringu

W 2015 roku na Nurburgringu Norschleife wprowadzono ograniczenia prędkości, z czego na szczęście prędko zrezygnowano. Tym razem panikę na torze zasiała osoba wymachująca laserową „suszarką”.

Radarem mierzył prędkość aut na Nurburgringu
foto: kadr z wideo

Pomiary prędkości zostały wykonane podczas tzw. dni otwartych, kiedy to Nurburgring Nordschleife dostępny był dla każdej osoby, gotowej zapłacić co najmniej 29 euro za możliwość przejechania jednego okrążenia. Ten nietypowy eksperyment udowodnił, że szybkość pokonywania zakrętów nie jest zależna wyłącznie od samochodu, ale przede wszystkim od umiejętności kierowcy. Świetnie to ilustruje przykład osoby jadącej Volkswagenem Golfem drugiej generacji. Śmiałek zdeklasował niemalże wszystkich pozostałych „konkurentów”.

Na szczęście podczas wykonywania pomiarów prędkości nie doszło do żadnego niebezpiecznego incydentu. Jednak po upublicznieniu filmiku w serwisie YouTube rozgorzała debata na temat potencjalnych konsekwencji takich czynów. Według jednego z sugerowanych scenariuszy, kierowca widząc „suszarkę” może chcieć się popisać, co zwiększa ryzyko doprowadzenia do wypadku. Równie niebezpieczne jest nagłe wciśnięcie hamulca.

Nurburgring Nordschleife jest uznawany za jeden z najbardziej wymagających torów na świecie. Stąd też przylgnęła do niego nazwa „Zielone Piekło”, co zawdzięcza także malowniczej scenerii. Przejechanie pełnego 20,832 kilometrowego okrążenia najszybszymi seryjnie produkowanymi samochodami zajmuje niewiele poniżej 7 minut, a średnia prędkość oscyluje wokół 180 km/h. Na liście najszybszych znalazły się takie auta jak Radical SR8 LM, Radical SR8, Porsche 918 Spyder, Lamborghini Aventador SV, przy czym ten ostatni osiągnął czas 6:59.73 minuty.

Bezkompromisowe Chevrolet Corvette C6 Z06 pokonało długą pętlę Nurburgringu w 7:22.68. W przedziale 7:24-7:28 minuty znalazły się takie pojazdy jak Maserati MC12, Pagani Zonda F Clubsport, Ferrari Enzo, Mercedes SLS AMG Black Series, KTM X-Bow RR, BMW M4 GTS, Porsche Carrera GT, McLaren Mp4-12C, Porsche 991 GT3 RS, czy Lamborghini Huracan LP610-4.

Niewątpliwie Nurburgring Nordschleife to wyjątkowe miejsce dla purystów motoryzacyjnych, w tym dla Koreańczyka o imieniu Lee, który pokonał 18 000 kilometrów swoim 8-konnym skuterem w 100 dni, po to by przejechać się po tym wyjątkowym torze.

Tagi: Duperele