27.03.2017 15:44

Rosyjski curling z samochodami

Curling sam w sobie nie należy do najbardziej ekscytujących sportów na świecie, dlatego organizatorzy rozgrywek odbywających się w czwartym największym mieście w Rosji, postanowili wykorzystać auta, zamiast ciężkich granitowych kamieni.

Rosyjski curling z samochodami
foto: kadr z wideo

Nietypowe zawody odbyły się w Yekaterinburg. Wzięły w nich udział 4 zespoły. Niewykluczone, że organizatorzy tego wydarzenia inspirowali się poczynaniami Top Gear. To właśnie prezenterzy brytyjskiego programu motoryzacyjnego wielokrotnie brali udział w zawodach przypominających popularne sporty, w których zasiadali za kierownicą różnych niskobudżetowych pojazdów.

Zdaniem organizatorów zawodów w Rosji, to było pierwsze tego rodzaju wydarzenie na świecie. Zamiast kamieni, wykorzystano używane pojazdy o nazwie Oka, czyli miejskie samochody zaprojektowane za czasów istnienia ZSRR. Produkcję tego modelu rozpoczęto w 1988 roku. Napędzany był dwucylindrowym silnikiem SOHC o pojemności zaledwie 650 cm3 i mocy 30 KM osiąganych przy 5400 obr./min. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h trwało 30 sekund, prędkość maksymalna wynosiła zaledwie 120 km/h, za to zużycie paliwa w cyklu mieszanym oscylowało wokół 3,7 l/100 km.

Auto z założenia miało być przystępne dla ludzi. Mimo pozostawiającej bardzo wiele do życzenia kultury pracy silnika, pojazd szybko zyskał na popularności. Do 2008 roku wyprodukowano 500 000 egzemplarzy.

Co ciekawe, w 1989 roku podczas targów motoryzacyjnych w Moskwie VAZ zaprezentował elektryczną odmianę tego samochodu, znaną jako VAZ-111E, którą na jednym ładowaniu można było przejechać do 100 kilometrów.

Jednak zdaniem internautów, pojazd ten najlepiej sprawdził się właśnie jako substytut granitowych kamieni w grze znanej jako curling. Można przewrotnie powiedzieć, że dzięki organizatorom, te samochody dostały drugie życie.

Tagi: Duperele