25.11.2016 10:22

SUV, który stał się kabrioletem...

Kierowca poruszający się samochodem osobowym uderzył w bardzo długi obiekt wystający poza obrys pojazdu ciężarowego. Zdarzenie miało miejsce w Chinach.

SUV, który stał się kabrioletem...
foto: kadr z wideo

Do niebezpiecznej sytuacji doszło przez parę czynników. Po pierwsze – kierowca auta osobowego najzwyczajniej w świecie nie zauważył, że z ciężarówki wystaje bardzo długi dwuteownik. Po drugie, sam kształtownik nie był w ogóle oznaczony i mógł w pewnym stopniu niejako zlewać się z otoczeniem… A po trzecie – ciężarówce drogę torowała srebrna Toyota Corolla.

Sugerując się polskimi przepisami, a konkretniej artykułem 61. prawa o ruchu drogowym, ładunek wystający poza obrys pojazdu może być na nim umieszczony tylko w przypadku spełnienia ściśle określonych warunków. Chodzi między innymi o to, by całkowita szerokość pojazdu z ładunkiem nie przekraczała 2,55 m, a przy szerokości pojazdu 2,55 m, by nie przekraczała 3 m. Do tego przewożony przedmiot nie może wystawać z tyłu pojazdu na odległość większą niż 2 m od tylnej płaszczyzny jego obrysu.

Wszystkie te ustalenia mają na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach oraz zapobieganie takim sytuacjom, jakie wystąpiły w Chinach. Samo zdarzenie zostało zarejestrowane kamerą monitoringu:

Wypadek potencjalnie mógł skończyć się tragicznie. Wystarczy sobie wyobrazić skutki analogicznego zdarzenia, gdzie samochodem podróżowałoby więcej osób. Przy tak poważnych zniszczeniach niewykluczone, że pasażerowie ponieśliby śmierć na miejscu lub doznali nieodwracalnego uszczerbku na zdrowiu.

Ta sytuacja stanowi także dowód na to, że zawsze warto być czujnym na drodze. W końcu my też możemy być narażeni na podobne niebezpieczeństwo, a przy zachowaniu odpowiedniego skupienia z podobnego zdarzenia moglibyśmy wyjść bez szwanku, skutecznie unikając kolizji.

Oglądając inne filmiki z dróg można niekiedy odnieść wrażenie, że ludzie na własne życzenie prowokują groźne sytuacje na drodze, przykładem czego mogą być kierowcy podróżujący Audi S5, Land Roverem Discovery, BMW serii 7 F01 oraz Fiatem Ducato.

Tagi: Duperele