27.03.2017 17:34

Samochód kontra... błyskawica?

W internecie pojawił się film, na którym widać jadący ulicą samochód, nad którym nagle pojawia się rozbłysk. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że w pojazd uderzyła błyskawica...

Samochód kontra... błyskawica?
foto: kadr z wideo

Auto po chwili się zatrzymuje i wysiadają z niego pasażerowie. Nie trzeba było długo czekać na to, by się zleciał tłum gapiów. Analizując materiał wideo, można dojść do wniosku, że niekoniecznie doszło do uderzenia błyskawicy w pojazd, tylko do wybuchu:

W internecie znajdziemy inne filmy, na których widać jak w pojazdy uderza błyskawica:

Niegdyś na pytanie czy pasażerowie siedzący w aucie są w stanie przeżyć uderzenie błyskawicy, postanowili odpowiedzieć prezenterzy brytyjskiego programu motoryzacyjnego – Top Gear. Wyszli oni z założenia, że producenci samochodów nie przeprowadzają testów mających na celu sprawdzenie bezpieczeństwa podróżujących w razie takiego incydentu. Dlatego w ramach realizowanego odcinka Richard Hammond udał się do Berlina:

Prezenter wytłumaczył, że warstwę ochronną miało stanowić nadwozie samochodu, a konkretniej – Volkswagena Golfa 6. generacji. I rzeczywiście, Brytyjczyk znany jako „Chomik” wyszedł ze starcia z błyskawicą bez szwanku. Jedynym efektem ubocznym był błąd, o którym poinformował komputer pokładowy pojazdu. Mimo to, auto odpaliło bez problemu – światła, radio, kierunkowskazy działały bez zarzutu.

Justyna Kierzkowska
Tagi: Duperele