23.02.2016 16:09

Smarfton substytutem kluczyka w Volvo?

Szwedzka marka opracowuje nowoczesne rozwiązania, które mają maksymalnie uprościć korzystanie z ich samochodów na co dzień. Kolejnym z nich ma być cyfrowy kluczyk.

Smarfton substytutem kluczyka w Volvo?
foto: materiały prasowe

Volvo poinformowało, że od przyszłego roku w nowych pojazdach nie będzie już oferować w standardzie konwencjonalnych kluczyków. Obecnie jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest bezkluczkowy dostęp, który tak naprawdę opiera się na kluczyku. Jedyna różnica jest taka, że wystarczy trzymać go przy sobie, np. w kieszeni. I bez wyjmowania pozwala dostać się do samochodu i go odpalić.

Szwedzi z kolei chcą kompletnie pozbawić właścicieli samochodów kluczyków. Zastąpić je miałyby specjalne aplikacje na smartfony. Zatem przy zakupie, nowy nabywca otrzymywałby klucz cyfrowy, który dodatkowo zezwalałby na zdalne sterowanie wybranymi funkcjami, komunikując się z pojazdem dzięki technologii Bluetooth. Za jego pośrednictwem będzie można ryglować lub otwierać drzwi, czy bagażnik, a także uruchomić silnik. To wszystko jest tak proste, jak to widać na poniższej reklamie:

Co więcej, Volvo twierdzi, że na systemie – pozwalającym na zarządzanie wszystkimi kluczykami i zdalne otwieranie aut zlokalizowanych w różnych miejscach – skorzystają firmy zajmujące się wynajmem samochodów. Pozwoli to między innymi na korzystanie z samochodu bez uprzedniego odbierania kluczyków z siedziby przedsiębiorstwa. Wystarczy, że pracownicy prześlą na telefon klienta odpowiednie dane.

Henrik Green – jedna z osób pracujących w dziale strategii Volvo – powiedział o wielkich możliwościach nowego systemu:

"

Nasza innowacyjna technologia kluczyków cyfrowych ma szansę kompletnie odmienić sposób, w jaki właściciele Volvo dostają się do samochodu. Zamiast zostawiać bezczynnie samochody zaparkowane przez cały dzień, auta będą mogły być wykorzystywane częściej, bardziej efektywnie, przez kogokolwiek, komu właściciel na to zezwoli. "

Volvo chce zacząć oferować tego typu rozwiązanie jeszcze wiosną 2016 roku dzięki współpracy z firmą wypożyczającą auta – Sunfleet. Mieści się ona nieopodal portu lotniczego w Goteborgu, w Szwecji. Od 2017 ma być także dostępne w limitowanej liczbie aut dostępnych komercyjnie. Jednak to nie oznacza całkowitego kresu fizycznych kluczyków, ponieważ producent wciąż będzie chciał oferować je wszystkim tym, którzy nie lubią nowinek technicznych.

Po raz pierwszy cyfrowe kluczyki były wykorzystywane przy okazji świadczenia usług paczkomatu Volvo. Właśnie dzięki takiej technologii kurierzy mogli dostać się do samochodu:

Co ciekawe, Szwedzi także pracują nad technologią autonomicznych urządzeń do noszenia na głowie, o nazwie HoloLens – to tzw. rozszerzona rzeczywistość, łącząca prawdziwy świat z cyfrowym. Świetnie znana z filmów z gatunku fantastyki naukowej…

Jak Wam się podobają to rozwiązanie?

Tagi: Duperele Volvo