31.10.2016 10:22

Śmierć przy drodze przestrzegała kierowców przed brawurą

Chełmska drogówka i Automobilklub Chełmski przeprowadzili plenerową akcję, której celem było zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Śmierć przy drodze przestrzegała kierowców przed brawurą
foto: policja.pl

Kierowcy wyjeżdżający z Chełma w kierunku Lublina mieli okazję zobaczyć postać śmierci oraz worek symbolizujący ofiarę wypadku, co miało sugerować konsekwencje tragicznego w skutkach zdarzenia drogowego. W rzeczywistości działania te były częścią akcji policyjnej, która rozpoczęła się na drodze krajowej nr 12 na ulicy Podgórze.

Funkcjonariusze w ramach przedsięwzięcia chcieli zachęcić kierowców do bezpiecznej jazdy oraz stosowania się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Akcja trwała blisko dwie godziny. „Gościnny występ” śmierci jest z kolei nawiązaniem do Halloween, obchodzonego w wielu krajach 31 października.

O ile widok worka ze zwłokami zdecydowanie pobudza wyobraźnię większości osób, o tyle obecność postaci z kosą może dodawać akcji nieco komizmu. Niemniej, należy docenić Chełmską drogówkę za kreatywność oraz nietuzinkowe podejście do samego zagadnienia.

Niewątpliwie kierowcy mają swoje za uszami. Wielu z nich ignoruje obowiązek zapinania pasów podczas jazdy, czy nakaz zatrzymywania się np. przed znakiem stop lub zieloną strzałką. Zapominają także o włączaniu świateł. Rozmawiają przez telefon komórkowy, wyprzedzają w miejscach niedozwolonych, nie ustępują pierwszeństwa. Są i tacy, którzy prowadzą pod wpływem niedozwolonych substancji, bez odpowiednich uprawnień, czy też omijają pojazd jadący w tym samym kierunku, stojący przed pasami w celu przepuszczenia pieszego.

Co za tym idzie – statystyki wypadków są zatrważające. Samego 30 października policjanci złapali na gorącym uczynku 304 nietrzeźwych kierowców, odnotowali 80 wypadków drogowych, w których śmierć poniosły 4 osoby, a rannych zostało 107.

Dzięki kamerom pokładowym nawet bez wychodzenia z domu można zobaczyć zatrważające krew w żyłach sceny, nie tylko z polskich dróg. Niechlubni bohaterowie niskobudżetowych produkcji wyprzedzają na milimetry, jadą na czołówkę, podejmują nieprzemyślane manewry, czy wykazują się brawurą.

Tagi: Duperele