26.05.2017 14:18

Stracił panowanie nad BMW. Uderzył w barierę

Wczoraj, 25 maja 2017 roku, pewien mieszkaniec gminy Drawno stracił panowanie nad BMW i uderzył w barierę energochłonną. Teraz odpowie przed sądem za jazdę samochodem bez uprawnień.

Stracił panowanie nad BMW. Uderzył w barierę
foto: kadr z wideo

Do zdarzenia doszło wczoraj, 25 maja 2017 roku, około godziny 13:00 w Drawnie. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie Komendy Powiatowej Policji w Choszcznie, 27-latek kierujący BMW stracił panowanie nad samochodem na prostym odcinku drogi i uderzył w barierę oddzielającą chodnik.

Podczas czynności kontrolnych przeprowadzonych przez przybyły na miejsce zdarzenia patrol Policji, funkcjonariusze odkryli, że kierujący samochodem BMW nie posiada uprawnień do prowadzenia pojazdami. Badanie alkomatem wykluczyło możliwość prowadzenia pod wpływem alkoholu.

27-latkowi za prowadzenie samochodu bez odpowiednich uprawnień grozi grzywna i zakaz prowadzenia pojazdów. Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie Policji przepisy dotyczące kierowania pojazdami bez uprawnień są rygorystyczne:

"

W obowiązującym stanie prawnym kierowaniu pojazdem pomimo nieposiadania stosownych uprawnień stanowi wykroczenie (określone w art. 94 § 1 kodeksu wykroczeń), za które przewidziana jest jedynie kara grzywny, z wyłączeniem sytuacji, gdy osoba kierowała pojazdem w czasie obowiązywania orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów, który to czyn stanowi przestępstwo określone w art. 244 kodeksu karnego. Począwszy od 18 maja art. 94 § 1 kw będzie miał zastosowanie jedynie wobec osób kierujących pojazdem, na który nigdy wcześniej nie miały stosownych uprawnień. W takim przypadku, obok kary grzywny, możliwe będzie także orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów, o czym ostatecznie zdecyduje sąd. "

Podobny przypadek już opisywaliśmy. Pewien 18-latek z Krosna pędził po ulicach miasta z prędkością 128 km/h. Przy zatrzymaniu przez patrol policji nie mógł okazać dokumentów uprawniających do kierowania pojazdem. Egzamin na prawo jazdy zdał kilka dni wcześniej, teraz grozi mu sąd.

Warto sprawdzić co zrobić, gdy już zatrzymają nam prawo jazdy za przekroczenie prędkości. Okazuje się, że jest to niezgodne z konstytucją.

Aleksandra Kopka
Tagi: BMW Przepisy wypadek