08.04.2016 11:01

Szeryf z BMW naucza kierowcę TIR-a

Negatywna łatka przylgnęła do kierowców bawarskich samochodów, a wszystko przez zachowania podobne do tego, które zarejestrowano kamerą pokładową na początku kwietnia 2016 roku.

Szeryf z BMW naucza kierowcę TIR-a
foto: kadr z wideo

Stereotypy pozwalają na szybką klasyfikację poszczególnych osób, niemniej są przy tym często niesprawiedliwe. W końcu wszystkich powinno się oceniać indywidualnie. Na szczęście nie każdy kierowca BMW zachowuje się jak niechlubny bohater filmiku podróżujący modelem serii 3 E91.

Podczas jazdy autostradą natrafił on na dwie ciężarówki. Zdaniem osoby, która udostępniła nagranie na portalu YouTube, kierowcy nie spodobało się to, że wyprzedzanie jednego pojazdu przez drugi trwało tak długo. Kulminacyjny moment nastąpił w 55 sekundzie:

Bez względu na to, co miało miejsce za kulisami – prowadzący TIR-a mógł np. zajechać drogę kierowcy BMW – dla własnego bezpieczeństwa nie warto pod żadnym pozorem decydować się na tak ryzykowne manewry. Do kolizji między pojazdami na filmiku niewiele brakowało.

W świetle przepisów długie wyprzedzanie na autostradzie wciąż jest dozwolonym manewrem, nawet jeśli odbywa się przy minimalnej różnicy prędkości. Teoretycznie nie jest to utrudnianie ruchu, dlatego też jest zgodne z prawem. Jednak dla jego upłynnienia na wielu odcinkach autostrad postawiono znaki zakazu wyprzedzania dla ciężarówek, które często są niestety ignorowane.

Respektowaniem przez kierowców przepisów ruchu drogowego zajmuje się policja, która w marcu 2016 wymierzyła swoje działania w osoby tamujące autostrady. Taryfikator mandatów za takie przewinienie przewiduje mandat w wysokości 200 zł i 2 punkty karne.

Długoterminowe działania tego rodzaju mogłyby znacząco przyczynić się w polepszeniu komfortu jazdy autostradami. Obecnie podróżując dwupasmowymi drogami ekspresowymi niekiedy mogłoby się zdawać, że w kraju nad Wisłą ludzie wręcz zapominają o obowiązującym ruchu prawostronnym...

Tagi: #BMW #Duperele