19.03.2016 14:27

Tak jeździ nowa prezenterka Top Gear – Sabine Schmitz

Sabine Schmitz nie bez powodu jest nazywana „Królową Nurburgringu”. Nie dość, że zna tor jak własną kieszeń, to jeszcze potrafi wykorzystywać potencjał tkwiący w szybkich samochodach.

Tak jeździ nowa prezenterka Top Gear – Sabine Schmitz
foto: kadr z wideo

Niemka zyskała także przydomek najszybszego taksówkarza na świecie. I wbrew pozorom nie chodzi o to, że dorabia sobie po godzinach wożąc ludzi z wybranego przez nich punktu A do punktu B. Z Sabiną Schmitz można się przejechać na fotelu pasażera po Nurburgringu Nordschleife oraz torze wyścigowym Circuit de Spa-Francorchamps.

Jednak za taką przyjemność trzeba słono zapłacić – 499 euro za każde okrążenie w trakcie dni otwartych lub 699 euro za przejażdżkę w trakcie sesji próbnych VLN Race. O tym, jakich emocji i przeciążeń można się spodziewać jadąc w wyścigowym Porsche 911 GT3 R – lub jakimkolwiek innym samochodzie firmy RSR – świadczy chociażby zakaz filmowania czymkolwiek innym, niż odpowiednio przymocowaną kamerą. Z kolei dowodem na rewelacyjne umiejętności prowadzenia samochodu przez Niemkę jest ten filmik:

Sabine w Porsche 911 na samym początku rozgrzewa opony jeszcze na północnej pętli toru, po to by po chwili włączyć się do rywalizacji o czołowe lokaty na skróconym fragmencie Nurburgring GP, który przed prostą startową przechodzi ponownie w Nordschleife. Oglądając te sceny można odnieść wrażenie, że Schmitz dysponuje znacznie mocniejszym samochodem i lepszym ogumieniem od wszystkich pozostałych kierowców. W rzeczywistości sporo z tych osób prowadziło auta o podobnej specyfikacji…

W czym tkwi sekret Sabiny? Niektórzy twierdzą, że w doświadczeniu – podobno zna każdy centymetr toru i każdy zakręt lepiej od kogokolwiek na świecie. Długą pętlę Nurburgringu nowa prezenterka Top Gear pokonała ponad 30 000 razy. To oznacza, że przejechała na liczącym 20,8 km torze więcej niż 600 000 kilometrów!

W grudniu 2004 roku Schmitz stała się rozpoznawalna na całym świecie – a w szczególności w Wielkiej Brytanii – po wyemitowaniu odcinka Top Gear, w którym wystąpiła u boku Jeremiego Clarksona. Były prezenter pokonał tor wysokoprężnym Jaguarem S-Type w czasie 9 minut i 59 sekund. Niemka na dokonanie tego samego potrzebowała o 47 sekund mniej – 9 minut i 12 sekund. Co ciekawe, ekipa filmowa jadąca mocniejszym o prawie 200 KM Jaguarem S-Type R – za kierownicą którego siedział kierowca Jaguara (Wolfgang Schubauer) – nie była w stanie za nią nadążyć.

Jednak największemu wyzwaniu Schmitz nie podołała – twórcy Top Gear zawiesili poprzeczkę zbyt wysoko. Sabine nie zdołała pobić, ani wyrównać, czasu uzyskanego przez Jeremy’ego Clarksona w Jaguarze S-Type, prowadząc samochód dostawczy, czyli Forda Transita napędzanego turbodieslem. Niemniej, uzyskany przez nią czas wciąż imponuje – na przejechanie 20,8 km tym autem potrzebowała 10 minut i 8 sekund!

Z kolei 11 lutego 2016 roku BBC ogłosiło nowy skład legendarnego show Top Gear – Jeremy’ego Clarksona, Jamesa Maya i Richarda Hammonda zastąpiła szóstka prezenterów. Wśród nich jest Sabine Schmitz u boku Chrisa Evansa, Chrisa Harrisa, Eddie Jordana, Rory Reida i Matta LeBlanc.

Tagi: Duperele Top Gear