24.02.2017 11:03

Tak z zewnątrz wygląda wrzucenie biegu wstecznego przy 65 km/h

Po raz kolejny odpowiedziano na nurtujące pytanie z serii „co by było, gdyby…”.

Tak z zewnątrz wygląda wrzucenie biegu wstecznego przy 65 km/h
foto: kadr z wideo

To odpowiedź na wcześniejsze produkcje tego typu, o czym świadczy opis filmiku na YouTubie – „ostatnio widzieliśmy film, gdzie gość próbował wrzucić bieg wsteczny podczas jazdy. Chcemy wam pokazać co się właściwie stanie, jeśli to zrobisz w aucie pozbawionym mechanizmów zabezpieczających. Wszyscy się zastanawiają, a ten gość jest wystarczająco głupi, by spróbować.”

Autor nagrania nawiązał do produkcji stworzonych przez YouTubera prowadzącego kanał motoryzacyjny „AutoVlog”. Mężczyzna w swoim Fordzie Fusionie (będącym odpowiednikiem europejskiego Forda Mondeo) wyposażonym w automatyczną przekładnię zmienił przełożenie z D na R podczas jazdy. Dzięki zbawiennemu wpływowi systemów zabezpieczających nic się nie stało. Auto mknęło na wprost niczym na biegu neutralnym. Jedyną zauważalną zmianą była kamera wsteczna, która w momencie zmiany przełożenia, aktywowała się.

W dalszej kolejności „AutoVloger” postanowił sprawdzić co się stanie przy podobnej prędkości po zmianie przełożenia na P. Efekt był podobny. I nic dziwnego. Producenci samochodów w dzisiejszych czasach starają się wytwarzać auta, które są odporne na wszelkiego rodzaju pomyłki.

Zupełnie inaczej sytuacja może się potoczyć podczas wykonywania podobnej próby przy wykorzystaniu samochodu starszej generacji, co też udowodnili prowadzący kanał „Cars Daily”:

Słychać było jak kierowca czarnego pickupa zbliżając się do nagrywającego usiłował wrzucić niewłaściwy bieg. Towarzyszące tej próbie dźwięki zgrzytającego mechanizmu świadczyły o sporych oporach, którym musiał się przeciwstawić kierujący, używając przy tym sporo siły. Tym samym jest to dowód na to, jak ciężko przez wrzucić bieg wsteczny podczas jazdy. Nic zatem dziwnego, że do takich sytuacji nie dochodzi zbyt często.

Zdaje się, że jeszcze gorzej z podobnej próby wyszedł samochód marki Renault:

Jedno jest pewne – nie warto tego próbować na własnym samochodzie. 

Tagi: Duperele