25.05.2017 17:13

Unikatowy film z budowy Poloneza przez Fabrykę Samochodów Osobowych w Warszawie

FSO Polonez był samochodem osobowym produkowanym w latach 1978 - 2002 przez Fabrykę Samochodów Osobowych w Warszawie. Miał być następcą modelu Polskiego Fiata 125p produkowanego równolegle do 1991 roku.

Unikatowy film z budowy Poloneza przez Fabrykę Samochodów Osobowych w Warszawie
foto: kadr z filmu

Wygląd i wyposażenie Poloneza na przestrzeni lat podlegało modyfikacjom. Jednakże po swoim poprzedniku odziedziczył większość rozwiązań technicznych tj. układ hamulcowy, zawieszenie czy układ przeniesienia napędu.

W 1988 roku wprowadzono wersję Truck poszerzając tym gamę do tamtej chwili dostępnych jedynie wersji 5-drzwiowych hatchbacków. Rok 1991 był momentem prezentacji wersji Caro z mocno odświeżonym nadwoziem pojazdu.

Gama dostępnych wersji poszerzyła się jeszcze o sedana Atu, a także Atu Plus i kombi. Produkcję zawieszono 22 kwietnia 2002 roku, po osiągnięciu liczy ponad miliona wyprodukowanych samochodów.

Film z budowy FSO Polonez można uznać za perełkę w czeluściach internetu. Obecnie takich filmików promocyjnych już się nie produkuje. Teren Fabryki Samochodów Osobowych w Warszawie przechodzi zmiany.

Tor, na którym odbywały się testy samochodów zjeżdżających z taśm produkcyjnych został zaorany. W jego miejscu powstanie kolejne osiedle domków mieszkaniowych.

Aleksandra Kopka
Tagi: Polonez FSO Duperele