12.04.2016 09:18

Venom GT Spyder – oficjalnie najszybszym kabrioletem na świecie

Hipersportowy samochód ustanowił nowy rekord prędkości wśród pojazdów w nadwoziu kabriolet. Podczas oficjalnej próby pobicia, przedsięwzięcie nadzorował dyrektor techniczny Racelogic – Jim Lau.

Venom GT Spyder – oficjalnie najszybszym kabrioletem na świecie
foto: materiały prasowe

Za kierownicą zasiadł Brian Smith, zarządca Ford Performance Racing School. Sukces zwiastował fakt, że Hennessey Venom GT w wersji coupe to auto, które w 2014 roku ustanowiło rekord prędkości w swojej klasie, osiągając zawrotną prędkość 435,3 km/h w Kennedy Space Center. Do dziś nikomu nie udało się pobić tego rezultatu.

Z kolei tym kabrioletem poprzeczkę zawieszono równie wysoko – kierowca na długiej prostej zdołał rozpędzić samochód do oszałamiającej prędkości 427,4 km/h. Próbę dokonano na 2,9-milowym odcinku w Naval Air Station Lemoore w Kalifornii, przebijając uprzednio ustanowiony rekord o 17,7 km/h, który należał do Buggati Veyron Super Sport Vitesse.

John Hennessey – twórca marki samochodowej – nie ukrywa swojego zadowolenia z osiągnięcia kolejnego sukcesu:

"

Stwierdziłem, że to będzie świetny sposób na uczczenie 25-lecia mojej działalności, której celem jest opracowywanie wyjątkowo szybkich pojazdów. Od zawsze miałem chęć sprawdzenia prędkości maksymalnej Venoma GT Spyder przy ściągniętym dachu, szczególnie ze względu na to, że wersji coupe udało się osiągnąć 453,3 km/h na lotnisku Space Shuttle w NASA Kennedy Space Center w 2014. To stanowi także dowód świetnego kunsztu inżynieryjnego, dzięki któremu auto jest tak stabilne przy niesamowicie wysokich prędkościach przy ściągniętym dachu. "

Venoma GT napędza 7-litrowy silnik V8 o mocy 1471 KM osiąganej przy 7200 obr./min. i 1745 Nm maksymalnego momentu obrotowego dostępnego już przy 4200 obr./min. Umieszczona centralnie jednostka współpracuje z 6-biegową przekładnią ręczną firmy Ricardo. Moment obrotowy trafia na tylne koła. O jak najlepszą przyczepność dbają opony Michelin Pilot Super Sport. Zdaniem producenta auto od 0 do 100 km/h katapultuje się w zaledwie 2,4 s, a do 320 km/h rozpędza się już po… 13 sekundach!

Hennessey planuje stworzyć limitowaną do 3 sztuk edycję Venoma GT Spyder o nazwie World Record Edition. Każdy z nich ma kosztować 1,3 mln dolarów bez VAT.

Zdaniem Johna, za sukces odpowiedzialny jest cały sztab ludzi:

"

Jesteśmy wdzięczni za pomoc tak wielu przyjaciół, rodziny, pracowników, klientów oraz partnerów, którzy przyczynili się do sukcesu na przestrzeni tych 25 lat. Jesteśmy gotowi, by otworzyć nowy rozdział w historii Venoma z modelem F5 i wciąż budować najszybsze samochody, jak to dotąd robiliśmy przez ćwierć wieku. "

Docelowo John planuje opracować 30 modeli Venom F5, przy czym każdy z nich ma mieć ponad 1400 KM. Auto napędzane będzie zmodernizowanym 7-litrowym silnikiem, a w stosunku do odmiany GT ma oferować nadwozie z włókna węglowego oraz lepszą aerodynamikę i siłę docisku. Pierwsze pojazdy mają trafić do klientów jeszcze w 2016 roku.

Nie mniejsze wrażenie robią także pozostałe rekordy Guinnessa. Na początku kwietnia 2016 roku Masato Kawabata ustanowił najlepszy rezultat w kategorii najszybszego driftu – wykonał poślizg kontrolowany przy prędkości 304,96 km/h. 

Tagi: #Duperele #Hennessey