11.07.2017 13:36

Korkowo.pl: Warszawa najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce

Zaczęły się wakacje, a co za tym idzie wyjazdy urlopowe. Jeśli swój odpoczynek planujecie spędzić w Polsce sprawdźcie, w których miastach warto uzbroić się w cierpliwość. 

Korkowo.pl: Warszawa najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce
foto: Bartosz Krupa/ East News

Nic tak nie denerwuje kierowców jak korek zwłaszcza taki, który powstał bez powodu. Brak kolizji na drodze lub świateł, posta droga a my i tak tkwimy w kilometrowym przymusowym postoju? Tak, świetnie to znamy.

Jednak okres wakacyjny ma to do siebie, że w jego trakcie ulice miast lekko pustoszeją. Cały ruch samochodów przenosi się wtedy do wypoczynkowej części Polski tj. kurorty nad morzem, spokojne domki na mazurach czy leniwe górskie wzniesienia. 

Jak podaje portal korkowo.pl okres wiosenno-letni jest dla kierowców najbardziej korkowym czasem. Według ekspertów najgorzej jeździ się wtedy w Warszawie. Prędkość poruszania się samochodem wynosi tylko 39 km/h. Lepiej sytuacja wygląda w Gdańsku (43 km/h) oraz Krakowie (44 km/h).

Jeśli nie lubicie stać w długich kolejkach do przejazdu przez skrzyżowanie lub do skrętu w prawo lepiej wybierzcie Szczecin. Tam kierowcy poruszają się z prędkością 45 km/h. Najwyższy wynik zanotowały Bydgoszcz i Lublin z prędkością 48 km/h.

grafika 1

Inaczej jednak sytuacja wygląda, gdy mierzymy prędkość w ścisłych centrach miast. Tutaj niechlubne miejsce na podium zajmuje Kraków, Wrocław oraz Łódź z prędkością nie przekraczającą 26 km/h.

grafika3

Warszawa okrzyknięta najbardziej zakorkowanym miastem w kraju dzięki trasom szybkiego ruchu, które również wliczają się w statystyki, zajęła dopiero 5 miejsce jeśli chodzi o zakorkowanie ścisłego centrum. Jednak wszyscy mieszkańcy stolicy na pewno przyznają, że mimo niezłego wyniku w zestawieniu znalezienie miejsca parkingowego w centrum graniczy z cudem.

grafika2

Co ciekawe statystyki z roku na rok są coraz gorsze. Jeszcze na wiosnę 2016 roku po Warszawie jeździło się z prędkością 41 km/h, podczas gdy obecnie jest ona o 2 km/h mniejsza. Powstaje pytanie, czy wolniejsza jazda kierowców spowodowana jest kiepskim stanem dróg? Jeśli tak, to PiS znalazło na to sposób. Według projektu poselskiego zakładającego utworzenie funduszu na remont i budowę dróg, ten będzie finansowany z podwyżek opłat paliwowych.

Jak wolno jeździcie w waszym mieście?

Lubisz stać w korku?

Aleksandra Kopka
Tagi: korki korkowo.pl zakorkowane miasta