18.10.2016 09:18

Wypadek przez brawurę i złe warunki drogowe

Wyprzedzanie jest jednym z najbardziej wymagających manewrów. Szczególnie podczas niesprzyjających warunków pogodowych.

Wypadek przez brawurę i złe warunki drogowe
foto: kadr z wideo

Kierowca poruszający się po rosyjskich drogach w samochodzie wyposażonym w kamerę pokładową postanowił wyprzedzić kolumnę pojazdów. Jak widać już po pierwszych sekundach filmu, śnieg znajdujący się na jezdni skutecznie zniechęcił większość uczestników ruchu drogowego do szybszej jazdy. Jednak nie powstrzymał bohatera tej niskobudżetowej produkcji przed brawurą.

Jeszcze przed wyminięciem nadjeżdżającego z naprzeciwka pojazdu, kierowca zredukował bieg i zaczął przyspieszać, aby zainicjować manewr wyprzedzania z większą różnicą prędkości – co należy uznać za dobry nawyk. Niestety potem było już tylko gorzej. Kierujący samochodem z kamerą pokładową nie zachował należytej ostrożności, wychodząc z założenia, że pas ruchu w przeciwnym kierunku będzie pusty. Gdy dostrzegł jadący z naprzeciwka pojazd, było za późno, zważywszy na zbyt dużą różnicę prędkości przy niesprzyjających warunkach pogodowych.

O ile manewr wyprzedzania jest tym bezpieczniejszy, im krócej trwa, zawsze należy brać poprawkę na to, że nawet zza lekkiego łuku lub niewielkiego wzniesienia może wyłonić się pojazd. Dobrze zatem mieć możliwość powrotu na swój pas, w razie wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności. Jak widać na poniższym filmiku, zbyt duża różnica prędkości przy niesprzyjających warunkach może być powodem wypadku:

Szczęśliwie w tym przypadku to zdarzenie drogowe zakończyło się bez większych konsekwencji. Najczęściej nieudane wyprzedzanie skutkuje kolizją czołową, co wielokrotnie oznacza tragiczne konsekwencje dla podróżujących pojazdami biorącymi udział w wypadku – dochodzi bowiem do trwałego uszczerbku na zdrowiu lub nawet śmierci. Najgorsze jest jednak to, że niczemu winne osoby ponoszą skutki cudzej lekkomyślności.

Tutaj na szczęście jedynym poszkodowanym, był zbyt brawurowy kierowca, którego zachowanie na drodze jak najbardziej kwalifikuje się do tego, by znaleźć się w kompilacji manewrów wyprzedzania.

Tagi: Duperele