28.01.2016 15:10

Wznowiona zostanie produkcja słynnego DeLoreana

Legendarny samochód, który zasłynął w filmie „Powrót do przyszłości” znowu będzie wytwarzany. W swoim dotychczasowych cyklu produkcyjnym w latach 80. stworzono około 9000 DMC-12.

Wznowiona zostanie produkcja słynnego DeLoreana
foto: kadr z wideo

Może to wydawać się nieco odrealnione, że samochód który miał swoją premierę w 1981 roku po raz kolejny trafi na rynek jako nowy pojazd. Auto zaprojektowane zostało przez Giorgetto Giugiaro i wyróżniało się podnoszonymi do góry drzwiami, umieszczonym centralnie silnikiem oraz niepolakierowanym nadwoziem ze stali nierdzewnej. DeLorean stał się prawdziwym hitem i legendą motoryzacji za sprawą filmu „Powrót do przyszłości”.

Unikatowe atrybuty DMC-12 nie pomogły mu jednak osiągnąć rynkowego sukcesu, bo już w 1983 roku wstrzymano jego produkcję.

W 1995 roku brytyjski przedsiębiorca, Stephen Wynne, założył firmę DeLorean Motor Company z siedzibą w Teksasie, która teraz na mocy lokalnego prawa – pozwalającego małym firmom produkować do 325 replik rocznie – wznowi wytwarzanie tego legendarnego modelu.

Trzeba jednak pamiętać, że DeLorean Motor Company nie ma nic wspólnego z oryginalnymi twórcami DMC-12. Na dzień dzisiejszy założeniem firmy Stephena jest tworzenie najwierniej jak to tylko możliwe odwzorowanych pojazdów. Jednak już zapowiedziana została spora zmiana – pod maską zamiast 130-konnego, 2,85-litrowego silnika V6 pojawi się mocniejsza jednostka generująca około 350-400 KM.

Ponadto auto będzie miało większe hamulce, felgi, a we wnętrzu znajdą się nowocześniejsze rozwiązania. Oczywiście na odtwarzacz kaset nie ma co liczyć...

Na początek Wynne planuje tworzyć jedynie jeden model miesięcznie, ale jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, moce przerobowe zostaną czterokrotnie zwiększone do 2018. Stephen nie ukrywał on swojego entuzjazmu z możliwości rozpoczęcia wytwarzania DMC-12:

"

To fantastyczne. Z niecierpliwością czekaliśmy na ten moment. To oznacza, że mamy zielone światło żeby produkować DeLoreany. Wcześniej to było prawnie zabronione. To wielki moment dla naszej firmy. Nie mamy jednak zamiaru zmieniać wyglądu auta. W trakcie opracowywania projektu zadecydujemy o tym, co będziemy chcieli odświeżyć, a co pozostanie oryginalne. "

Obecnie firma sprzedaje odrestaurowane DMC-12 za około 50 000 dolarów, jednak jeśli ktoś ma chrapkę na retro nadwozie i nowoczesną technologię, musi się liczyć z wydaniem co najmniej dwukrotności tej sumy.

Tagi: Duperele DeLorean