10.10.2016 10:30

Z Seulu na Nurburging – skuterem 18 000 km w 100 dni

Warto gonić za marzeniami – z takim podejściem Lee z Korei Południowej wyruszył w podróż życia. Miejscem docelowym był legendarny tor Nurburgring Nordschleife.

Z Seulu na Nurburging – skuterem 18 000 km w 100 dni
foto: kadr z wideo

Wszystko po to, by przejechać się po słynnej pętli i to dwa razy. Jedno okrążenie Lee pokonał jadąc na swoim 8-konnym skuterze. Drugie z kolei jako pasażer w Seacie Leonie Cuprze, co też zostało udokumentowane na filmie. Sądząc po tym nagraniu, było warto. Na Koreańczyku nie lada wrażenie zrobiło już samo przyspieszenie, co dopiero szybsze pokonywanie zakrętów:

Najbardziej jednak zdumiewa fakt, że podróż skuterem do miejsca docelowego zajęła Lee aż trzy miesiące, co tylko świadczy o jego nieugiętej determinacji. Przebycie tej samej trasy w samochodzie byłoby niemałym wyczynem, co dopiero jednośladem o mocy 8 KM oraz maksymalnym zasięgu 150 kilometrów. Na szczęście wszystko poszło zgodnie z planem i Koreańczykowi udało się zrealizować swoje ambitne cele. Jednak to nie koniec jego wyprawy. Lee ma zamiar ruszyć w dalszą podróż po Europie.

Tor Nurburgring Nordschleife jest znany jako „Zielone Piekło”. Pełne okrążenie mierzy 20,832 kilometra i składa się z 73 zakrętów – 33 lewych i 40 prawych. Różnica w wysokości między skrajnymi punktami wynosi około 300 metrów. Obecnie tor wykorzystywany jest przez wielu producentów samochodowych jako pole doświadczalne do testowania sportowych pojazdów.

Długa pętla Nurburgringu jest dostępna również dla zwykłych śmiertelników. Przejechanie jednego okrążenia to wydatek 29 euro, czyli około 125 złotych. Jednym z najsłynniejszych kierowców wychowanych na tym torze jest Sabina Schmitz, nazywana „Królową Nurburgringu”. Jak sama twierdzi, zna każdy centymetr toru i każdy zakręt lepiej od kogokolwiek na świecie. Łącznie pokonała ponad 30 000 okrążeń, przejeżdżając dystans ponad 600 000 kilometrów.

W 2004 roku Schmitz stała się rozpoznawalna na całym świecie po wyemitowaniu odcinka Top Gear, w którym wystąpiła u boku Jeremy’ego Clarksona.

Tagi: Duperele