01.03.2019 17:08

Z irlandzkiej krypty skradziono 800-letnią głowę mumii krzyżowca

Pod St. Michan's Church w Dublinie mieści się krypta, w której pochowano zwłoki 800-letniego krzyżowca. W lutym 2019 roku jego głowa została skradziona, a ciało zbeszczeszczone.

Mumia
foto: shutterstock.com

Do kuriozalnej sytuacji doszło w ostatni weekend lutego 2019 roku. Jak czytamy w oświadczeniu prasowym, w poniedziałek 25 lutego personel kościoła St. Michan w Dublinie odkrył, że głowę ukradziono w weekend. Jednak na kradzieży się nie skończyło - nieznani sprawcy zbeszcześcili również inną mumię, która znajdowała się w podziemiach budynku.

W Irlandii skradziono głowę 800-letniej mumii

Przestępcy nie tylko dopuścili się dekapitacji i obrócenia reszty ciała mumii, którą lokalnie znano pod nazwą "Krzyżowiec", ale uszkodzili również 400-letnie szczątki tzw. "Zakonnicy". Do sumienia kryminalistów zaapelował archidiakon Dublina, David Pierpoint, który poprosił o zwrócenie zwłok w oświadczeniu prasowym:

"

Chciałbym zaapelować do sumienia osób odpowiedzialnych za zbezczeszczenie tego miejsca o zwrócenie głowy Krzyżowca na należne mu miejsce. "

Incydent bada już oczywiście irlandzka policja, dla której nie jest to pierwsza tego rodzaju sprawa - do zbrodni w krypcie pod kościołem St. Michans w Dublinie doszło już w 1996 roku. Wówczas wandale dopuścili się nawet gorszej zbrodni. Opróżnili bowiem 40 trumien w poszukiwaniu kosztowności, a kości zmarłych poustawiali w liczących około metra stosach. 

Akwarium
Akwarium
Przeczytaj także 3 osoby ukradły rekina z akwarium i ukryły go w wózku dla dzieci

Co to jest St. Michan's Church?

St. Michan's Church zbudowano w 1095 roku na bazie budynku postawionego przez wikingów, ale pod obecną postacią znany jest od roku 1685. W podziemnych kryptach kościoła znajduje się około 80 mumii, których historie nie są w całości znane. Krzyżowiec i Zakonnica są ciekawymi przypadkami, ponieważ dzięki suchej atmosferze panującej wewnątrz krypty zostały naturalnie zmumifikowane. Ze względu na atak wandali planowane jest obecnie zmodernizowanie środków ochrony budynku.

Według badaczy, Krzyżowiec był wojownikiem biorącym udział w Czwartej Krucjacie. Ta odbywała się w latach 1202-1204. Mężczyzna był wyjątkowym okazem, ponieważ mierzył ponad 2 metry wysokości. Przez to jego mumia musiała mieć połamane nogi, by zmieściła się w trumnie.

Kamil Kacperski
Tagi: Duperele