13.04.2017 11:01

Zaskakująco szybki traktor

Traktory kojarzą się głównie z zawalidrogami. Jednak są i wyjątki, które zresztą potwierdzają regułę.

Zaskakująco szybki traktor
foto: kadr z wideo

Oto jeden z nich. Kierowca poruszający się ciężarówką przy prędkości około 85 km/h został wyprzedzony przez traktor. Reakcja mężczyzny wydaje się być dość wymowna – nie dość, że nagrywał całe zdarzenie telefonem komórkowym, to jeszcze z niedowierzaniem parskał śmiechem. Nawet po rozpędzeniu się do 90 km/h autor filmu nie był w stanie dogonić pojazd kojarzony głównie z rolnikami.

Zobaczcie wideo:

Ten konkretny model to JCB Fastrac 3230. Jest napędzany silnikiem o mocy 230 KM i 1015 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Zdaniem producenta jego prędkość maksymalna wynosi 80 km/h. Dysponuje systemem monitoringu livelink, pełną amortyzacją obu osi, ABS i hamulcem tarczowym.

JCB obiecuje, że Fastrac 3230 potrafi sprawnie poruszać się w miejscach, w których inne pojazdy są bezradne. To zasługa czterech kół skrętnych 4WS Quadtronic. Przy pracach komunalnych i w transporcie między innymi dzięki krótkiemu rozstawowi osi 2,9 m i wszystkim kołom skrętnym uzyskiwana jest mała średnica zawracania wynosząca 10 m.

Pod tym względem zwrotnemu nośnikowi narzędzi nie dorówna żaden ciągnik ani samochód ciężarowy z napędem na wszystkie koła. W ulicach zastawionych pojazdami, na ruchliwych skrzyżowaniach w wąskich przejazdach Fastrac może poruszać się nawet bokiem. W rolnictwie wybór dodatkowo tylnej osi skrętnej daje oprócz maksymalnego skrętu w transporcie i przy zawracaniu na uwrociach także możliwość wyboru trybu pracy w ścieżkach gdzie wówczas maszyna porusza się jednym śladem także na uwrociach.

Do czego można jeszcze wykorzystać traktor, poza upokarzaniem ciężarówek na drogach szybkiego ruchu? Do wyciągania aut z rowu, jak to było w przypadku BMW serii 3 E36, które zakończyło swoją przygodę w rowie. Przynajmniej aż do czasu, gdy przyjechała „pomoc”...

Tagi: Duperele