21.03.2017 09:01

Zdalnie sterowane autka holują Toyotę Hilux

Toyota przy współpracy z firmą Tamiya produkującą małe, zdalnie sterowane samochodziki, postanowiła odpowiedzieć na pytanie: ile autek potrzeba, by holować Hiluxa?

Zdalnie sterowane autka holują Toyotę Hilux
foto: materiały prasowe

Istnieje raczej małe prawdopodobieństwo na to, że ludzie nie mogą zasnąć w nocy właśnie zadając sobie to pytanie, niemniej jednak filmik opublikowany przez Japończyków jednoznacznie rozwiewa wszelkie wątpliwości. Wystarczy bowiem 15 samochodzików.

Zdaniem firm, materiał inspirowany jest reklamą stworzoną w 1980 roku, w której poza licznymi modelikami Tamiya Bruiser 4x4 RC wystąpiła Toyota Hilux. Warto zauważyć, że w obecnych czasach holowanie pickupa jest tym większym wyzwaniem, zważywszy na to jak pojazdy urosły na przestrzeni lat.

Każdy mały samochodzik Bruiser waży 3,2 kilograma i generuje 23,2 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Z kolei współczesna Toyota Hilux 2.4 D-4D waży 3200 kilogramów. Żeby zwiększyć szanse na powodzenie zwiększono ciśnienie w oponach do 4,1 bara. Tym sposobem zaledwie 15 autek Tamiya zdołało pociągnąć pickupa z prawdziwego zdarzenia.

Przy okazji podjęcia tego wyzwania, porównano możliwości pełnowymiarowego pojazdu oraz miniaturowych odpowiedników. Pojazdy wspólnie pokonywały ciężkie tereny, przejeżdżając przez zbiorniki wodne. W ostatnim filmie Toyota Hilux holowała Toyotę GT86 jadąc w slalomie:

Ceny katalogowe Toyoty Hilux w Polsce zaczynają się od 109 347 zł. Auto dostępne jest wyłącznie z 4-cylindrowym, 2,4-litrowym silnikiem wysokoprężnym common rail o mocy 150 KM osiąganych przy 3400 obr./min oraz 400 Nm momentu obrotowego, który jest przekazywany na tylne koła lub obie osie za pośrednictwem 6-biegowej skrzyni ręcznej lub automatycznej. Ze startu zatrzymanego 100 km/h osiąga po analogicznie 13,2 s lub 12,8 s i potrafi rozpędzić się do 150 lub 175 km/h.  

Dzięki ładowności maksymalnej 1045-1110 kg auto może z powodzeniem pełnić rolę woła roboczego. Do tego jest w stanie ciągnąć przyczepę o ładowności do 3200 kg, przy maksymalnym dopuszczalnym nacisku na hak holowniczy 115 kg. W zależności od odmiany, Hilux legitymuje się masą własną od 1870 do 2170 kg.

Przy czym ten model nie miał zbyt udanego debiutu zważywszy na testy przeprowadzone przez szwedzki magazyn Teknikens Varld. Hilux jako jedyny pickup poległ w teście łosia.

Tagi: Duperele Toyota Galeria