11.05.2016 12:52

Zderzenie czołowe widziane z obu perspektyw

Wypadki się zdarzają. To normalne, że ludzie popełniają błędy. Jednak bardzo rzadko ma miejsce sytuacja, kiedy możemy zobaczyć kolizję z obu perspektyw.

Zderzenie czołowe widziane z obu perspektyw
foto: kadr z wideo

Do niebezpiecznego zderzenia trzech samochodów doszło w Rosji. Zostało ono zarejestrowane przez dwie kamery pokładowe. Kierowca z jednego z aut uczestniczących w kolizji podjął się niezbyt przemyślanego manewru wyprzedzania tuż przed zakrętem. Jak się potem okazało, to nie był czynnik przesądzający o jego losach.

Nie wyrobił on się bowiem na zakręcie – mimo że sama prędkość nie była nadmiernie wysoka – przez co „złapał pobocze”. Stracił panowanie nad samochodem i uderzył w jadące z naprzeciwka auto. Nieszczęśliwie się złożyło, że na tak rzadko uczęszczanym fragmencie drogi spotkały się w takich okolicznościach trzy pojazdy. Dramaturgii dodaje fakt, że samochody uczestniczące w wypadku wyprodukowano w czasach, kiedy niespecjalnie przykładano jakąkolwiek wagę do strefy zgniotu.

Ta kolizja pokazuje również jak łatwo może dojść do bardzo groźnego wypadku. Podróżując po publicznych drogach musimy liczyć się z czynnikiem losowym. Nasze bezpieczeństwo jest także w bardzo dużym stopniu zależne od pozostałych uczestników ruchu drogowego. Dlatego też tak istotne jest to, by tępić potencjalnie szkodliwe społecznie tendencje. Tego wypadku – jak i wielu innych – można było uniknąć.

Tak naprawdę kierowca, który „złapał pobocze” mógł spokojnie się wyrobić w tym zakręcie. Już na pierwszy rzut oka widać, że po prostu brakowało mu porządnego obycia z samochodem. W końcu wszystkiego można się nauczyć, a niestety współczesne egzaminy na prawo jazdy nie przygotowują przyszłych kierowców do prowadzenia auta, tylko samego poruszania się po drogach. A to fundamentalna różnica.

Tagi: Duperele