13.09.2019 14:04

Zniknął "brexitowy" mural Banksy'ego w Dover. Artysta skomentował sprawę

Kolejna z prac słynnego brytyjskiego artysty Banksy'ego uległa zniszczeniu. Co stało się z "brexitowym" muralem w Dover?

Banksy
foto: AFP/EAST NEWS

Prace Banksy'ego pojawiają się w istotnych społecznie miejscach i są często komentarzem do sytuacji polityczno - społecznej.

7 maja 2017 roku Banksy stworzył rysunek na jednej ze ścian Castle Amusements w Dover w Wielkiej Brytanii. Mural przedstawiał flagę Unii Europejskiej oraz stojącego na drabinie robotnika, który zdrapywał jedną z gwiazd.

Praca symbolizowała sytuację polityczną w Wielkiej Brytanii po tym, jak ogłoszono, że kraj zamierza opuścić Unię Europejską. Brytyjskie media nazwały dzieło "muralem brexitowym" a budynek niemal od razu stał się atrakcją turystyczną Dover.

Brexitowy mural Banksyego

Brexitowy mural Banksy'ego w Dover został zamalowany

25 sierpnia 2019 roku słynny mural został całkowicie zamalowany na biało w niejasnych okolicznościach. Jak donoszą brytyjskie media, dzień wcześniej przy budynku pojawiły się rusztowania.

Banksy
Banksy
Przeczytaj także Banksy wystawił swoje prace w Wenecji i został przegoniony przez straż miejską [WIDEO]

Nie do końca wiadomo, czy mural został przeniesiony w bezpieczne miejsce, czy po prostu zniszczony. Firma Deal Scaffolding, która dostarczyła rusztowania, nie była poinformowana, w jakim celu mają być one wykorzystane.

Prace Banksy'ego były już niejednokrotnie kradzione, jak również niszczone w spektakularny sposób przez samego artystę, więc pierwsze podejrzenia padły pod jego adresem.

Banksy komentuje znikniecie muralu

Słynny Banksy postanowił skomentować całą sprawę na swoim Instagramie:

"

Och. Planowałem, by w dzień Brexitu przemalować mural na nowo. Wygląda na to, że ktoś jednak go zamalował. Nieważne. Biała flaga jest również tak samo wymowna. "

Artysta dołączył do postu dwa zdjęcia przedstawiające projekt nowego muralu, który Banksy miał zamiar namalować, oraz wiadomość prasową pokazującą pustą ścianę budynku.

Sprawę skomentowało również wielu członków parlamentu oraz Wydział Historycznej Anglii, który nie mógł chronić muralu Banksy’ego, ponieważ nie był on zaliczony w poczet zabytków.

Zobacz również: Banksy wygrał w sądzie z włoskim muzeum. Zarabiali nielegalnie na jego twórczości

Tagi: Duperele adrenalina Banksy