26.12.2015 18:53

Zobacz jak Tesla obchodzi Święta Bożego Narodzenia

Tesla zaszczepiła ducha bożonarodzeniowych świąt w Modelu X – pierwszym seryjnie wytwarzanym w pełni elektrycznym SUV-ie. 

Zobacz jak Tesla obchodzi Święta Bożego Narodzenia
foto: kadr z wideo

Firma Elona Muska zaprzęgnęła do pracy trzy egzemplarze tego innowacyjnego modelu, który swoją oficjalną premierę wieścił na początku listopada 2015 roku. W ruch poszły drzwi, światła, kierunkowskazy – wszystko w rytmie muzyki:

SUV Tesli ma bardzo opływowe nadwozie, o czym świadczy współczynnik oporu powietrza wyrażany w 0,24 Cx. W uzyskaniu tak dobrego wyniku pomaga aktywny tylny spojler, który w zależności od prędkości, automatycznie układa się w jednej z trzech pozycji.

Unoszone drzwi – kojarzące się z niepraktycznymi, supersportowymi samochodami – w tym wydaniu znacząco ułatwiają dostęp do wszystkich trzech rzędów siedzeń. Możliwe jest także ich otwarcie w miejscach, w których konwencjonalny mechanizm by zawiódł, a to dlatego że niemalże w linii prostej unoszą się one ku górze. Odpowiednie czujniki odległości przeciwdziałają ich uszkodzeniu – w razie wykrycia przeszkody, drzwi samoistnie się zatrzymają.

Tesla obiecuje, że Model X oferuje najlepszą widoczność w kokpicie dzięki zastosowaniu największej przedniej szyby wśród seryjnie produkowanych aut. O tym, że wszystko zostało zaprojektowane pod dyktando praktyczności, świadczy 7 miejsc w konfiguracji 2 + 3 + 2. Po złożeniu tego ostatniego rzędu, powstaje płaska podłoga.

Na konsoli środkowej umieszczono ogromny wyświetlacz znany ze sztandarowego Modelu S. Pod podłogą tego auta zamontowano akumulatory – takie rozwiązanie pozwoliło uzyskać niski środek ciężkości oraz wzmocnić konstrukcję. Pasażerowie są lepiej chronieni w przypadku uderzeń bocznych.

Pod maską zamiast silnika spalinowego wygospodarowano przestrzeń na bagaż, który stanowi świetną strefę zgniotu.

Model X oferowany jest w dwóch wersjach silnikowych. Podstawowy wariant 90D wyposażony jest w dwie jednostki generujące po 259 KM. Każda z nich napędza jedną oś. Sprint od 0 do 100 km/h zajmuje 4,8 s, a maksymalny zasięg oscyluje wokół 414 km.

Topowa odmiana P90D napędzana jest jednym motorem o mocy 259 KM oraz drugim produkującym aż… 503! Pierwsza trzycyfrowa liczba na prędkościomierzu pojawia się już po 3,8 s. Auto w pakiecie Ludicrous Speed przyspiesza do 100 km/h o 0,6 s szybciej!

SUV Tesli mierzy 5 m długości, 2,08 m szerokości i 1,62 m wysokości, przy rozstawie osi wynoszącym 3,06 m.

W sierpniu 2015 roku na samochód stworzony przez firmę Elona Muska w przedsprzedaży złożono aż 30 000 zamówień.

Tagi: #Duperele #Tesla