10.04.2017 14:10

10% kierowców Ubera i Lyft w USA dopuściło się przestępstw?

Ze względu na historie kryminalne, prawo do wykonywania zawodu kierowcy zostało zawieszone dla ponad 8000 osób pracujących w USA dla firm Uber i Lyft.

10% kierowców Ubera i Lyft w USA dopuściło się przestępstw?
foto: materiały prasowe

Skontrolowano łącznie 70 789 kierowców. Wszyscy oni musieli przejść proces rekrutacji, podczas którego wymagane jest zaświadczenie o niekaralności. Okazało się, że aż 8206 osób pracujących dla Ubera i Lyfta było karanych. Setki z nich popełniło poważne przestępstwa, nawet na tle seksualnym. Nie brakowało także ludzi, którzy wcześniej prowadzili po drogach publicznych pojazd mechaniczny będąc pod wpływem alkoholu. Tak przynajmniej wynika z danych przedstawionych przez stanowy departament ds. użytku publicznego.

To efekt działań nowego systemu wprowadzonego w styczniu 2017 roku, który sprawdza kartoteki wszystkich kierowców oraz osób aplikujących na to stanowisko. To tylko pokazuje, że wewnętrzne procedury sprawdzające potencjalnych pracowników są nieskuteczne.

Same rezultaty wprawiły w osłupienie opinię publiczną, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że niektóre osoby mogły wykonywać ten zawód nawet parę lat. W końcu chodzi o kwestie bezpieczeństwa przewożonych ludzi, o czym wspomniał Mayor Carlo DeMaria:

"

Te statystyki jednoznacznie wskazują, że osoby korzystające z usług takich firm jak Uber i Lyft mogą być zagrożone. "

Dysproporcje w oficjalnym komunikacie wyjaśniła firma Lyft:

"

Zgodnie z prawem obowiązującym w stanie Massachusetts, wymagane jest sprawdzanie historii kierowców obejmującej wyłącznie ostatnich 7 lat. Urzędnicy nie wzięli pod uwagę tego ograniczenia, co najprawdopodobniej wyjaśnia dlaczego tak niewielki odsetek osób pracujących dla naszej firmy przeszło wewnętrzne testy, oblewając te zewnętrzne. "

W tej sprawie wypowiedział się także Uber:

"

Tysiące ludzi w Massachusetts straciło prawo do wykonywania zawodu, a wszystko przez nieuczciwą i niesprawiedliwą ocenę okresu, który powinien zostać uznany za przedawniony. Powinniśmy naprawić obecny system, tak by ludzie zasługujący na pracę nie zostali jej pozbawieni. "

Wielu internautów uznało te działania za dokonane z premedytacją i wskazało, że wcale nie chodzi o bezpieczeństwo ludzi, tylko o pieniądze.

Tagi: News