17.12.2015 10:58

Afera Dieselgate odbije się na fabryce w Polsce?

Agencja Reuters powołując się na informacje udzielone przez osoby ściśle związane z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju ogłosiła, że pożyczka na 250 miliardów euro przeznaczona na finansowanie przedsięwzięcia w Polsce została wstrzymana. Innego zdania jest rzecznik VW – zapewnił, że wszystko idzie zgodnie z planem.

Afera Dieselgate odbije się na fabryce w Polsce?
foto: materiały prasowe

Według Reuters na ostateczną decyzję miały wpłynąć następstwa afery Dieselgate, które skutkowały dużymi cięciami w budżecie – 2 miliardy euro oszczędności wygospodarowano poprzez redukcję liczby wersji wyposażeniowych i opcjonalnych dodatków dostępnych w gamie samochodów VW. Uszczuplono również o miliard euro coroczne wydatki przeznaczone na rozwój technologii do 2020 roku.

Na początku grudnia 2015 roku Volkswagen ogłosił, że jest gotowy do sprzedania udziałów niektórych ze swoich marek – MAN-a, Bentley’a, Lamborghini lub Ducati. To plan awaryjny na czarną godzinę.

Rzecznik Volkswagena z kolei poinformował opinię publiczną o tym, że inwestycja opiewająca na kwotę miliarda euro jest już w zaawansowanej fazie implementacji i z pewnością zostanie dokończona. Fabryka ma produkować 100 000 aut rocznie i zatrudniać ponad 3000 pracowników. W ubiegłym roku niemiecka firma zatrudniała blisko 7 tysięcy osób w Polsce, a do 2018 liczba ta ma wzrosnąć do 10 000.

Według obecnych planów, pierwsze samochody opuszczą wrota nowego zakładu przemysłowego już w przyszłym roku. Gotowa jest fasada budynku i podłoże wewnątrz hali. Wciąż zaś trwają prace nad zadaszeniem, drogami dojazdowymi oraz parkingiem. Wszystko przebiega zgodnie z planem i lada dzień pracownicy zajmą się kalibracją poszczególnych urządzeń.

Z nowo wybudowanej linii produkcyjnej we Wrześni obok nowej generacji Craftera, wytwarzane będą dostawcze MAN-y TGE oparte na tej samej konstrukcji co dostawczy Volkswagen. Wszystkie auta mają być oferowane w różnych wariantach wyposażenia, co tym bardziej komplikuje to ogromne przedsięwzięcie. Wyzwanie stanowi także proces rekrutacji nowych pracowników, w ramach którego organizowane są grupowe ćwiczenia mające na celu ocenę umiejętności poszczególnych kandydatów.

Tagi: #News #VW