11.07.2016 10:51

Aston AM-RB 001 będzie inspiracją dla przyszłych modeli

Krótko po ujawnieniu koncepcyjnego AM-RB 001, fani brytyjskiej marki zaczęli zastanawiać się nad tym, czy ten samochód będzie miał wpływ na przyszłą gamę modelową producenta.

Aston AM-RB 001 będzie inspiracją dla przyszłych modeli
foto: materiały prasowe

Aston Martin we współpracy z Red Bullem opracował auto legitymujące się stosunkiem mocy do masy 1:1. Z założenia samochód ma być w pełni użyteczny na co dzień oraz dostarczać ogrom frajdy z jazdy kierowcy, szczególnie na torze. W końcu dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii, AM-RB 001 jest – zdaniem producenta – tak szybki jak pojazdy biorące udział w Le Mans.

Wszelkie wątpliwości dotyczące wpływu tego wyczynowego wręcz samochodu na przyszłe generacje Aston Martinów, rozwiały wypowiedzi dyrektora generalnego marki, Andy’ego Palmera:

"

To byłby wstyd gdybyśmy nie wykorzystali niektórych komponentów AM-RB 001 w przyszłych modelach, niezależnie od tego, czy byłyby to seryjnie produkowane lub limitowane odmiany. "

Za niespotykaną wręcz siłę docisku jak na dopuszczony do ruchu ulicznego pojazd odpowiadają Adrian Newey – pełniący funkcję szefa działu technicznego w zespole Red Bull Racing – oraz David King, wicedyrektor generalny i szef działu do zadań specjalnych. Do wyprodukowania tego pojazdu wykorzystano superlekkie materiały, w tym włókno węglowe. Innowacyjne zawieszenie oraz przekładnię automatyczną opracował Newey. Zamysł był jeden – by to auto przy bardzo wysokich prędkościach zapewniało świetną przyczepność, a także oferowało pasażerom wysoki poziom komfortu.

Producent nie ujawnił parametrów AM-RB 001. Wiadomo jedynie, że samochód jest napędzany centralnie umieszczonym silnikiem V12. Idee stojące za wyjątkowym Aston Martinem zdradził Adrian Newey:

"

Długo marzyłem o tym, by zaprojektować właśnie takie drogowe auto. Praca w Red Bull Racing w dziale zajmującym się zaawansowanymi technologiami, przybliżyła mnie do zrealizowania mojego zamysłu. Jednak czułem wciąż niedosyt, bo chciałem podjąć współpracę z producentem samochodowym. Aston Martin był na szczycie mojej listy. Synergia pomiędzy Red Bull Racing i brytyjską marką jest jasna. Wiedziałem, że nasz zespół jest w stanie dopiąć swego w zakresie wydajności, a doświadczenie Aston Martina w tworzeniu pięknych, szybkich i komfortowych aut wniesie bardzo dużo do projektu. "

Zdaniem Aston Martina AM-RB 001 to prawdziwy samochód drogowy, który jest niezwykle wydajny na torze, a to oznacza, że ma dwa charaktery. Sekret stanowi innowacyjna technologia, dzięki której auto jest zarówno posłuszne, wygodne, jak i piekielnie szybkie.

Docelowo ma powstać od 99 do 150 AM-RB 001, włącznie z prototypami oraz 25 odmianami torowymi. Wszystkie zostaną wyprodukowane w fabryce Gaydon, w której powstał między innymi limitowany One-77.

Jak Wam się podoba ten model?

Tagi: News Aston Martin Galeria