21.10.2016 09:09

Auta premium coraz popularniejsze w Polsce

Producenci samochodów luksusowych notują kolejne wzrosty sprzedaży. Specjaliści wskazują, że taki stan rzeczy w dużej mierze spowodowany jest decyzjami firm, które inwestują w swój wizerunek.

Auta premium coraz popularniejsze w Polsce
foto: materiały prasowe

Trend można obserwować od paru lat. W 2014 roku Polacy kupili o 28% więcej luksusowych samochodów. To oznacza, że z salonów wyjechało około 30 000 takich pojazdów. W 2015 odnotowano wzrost w słupkach sprzedaży o kolejne 10 000. A jak sugerują najnowsze dane –w pierwszej połowie 2016 roku popyt wzrósł o 32%. Wśród nabywców główną rolę odgrywają klienci instytucjonalni – aż 86,2%.

Przy czym warto zaznaczyć, że 2016 okazał się szczególnie przychylny dla segmentu sportowych sedanów, zważywszy na liczne premiery, które podyktowane są rosnącą popularnością odmian wyposażonych w potężniejsze silniki, o czym wspomniał Piotr Kurpiński, kierownik salonu Lexus Warszawa Żerań:

"

Również w przypadku rynku samochodów luksusowych klienci instytucjonalni coraz częściej wybierają opcję finansowania związaną z wynajmem długoterminowym. Stąd większą popularnością cieszą się lepiej wyposażone modele z mocnymi jednostkami napędowymi, które mają wyższą wartość rezydualną, co z kolei wpływa korzystnie na wysokość miesięcznej opłaty. "

Obecnie na polskim rynku oferowane są między innymi takie usportowione modele jak między innymi Lexus GS F, Mercedes E 43 AMG, Maserati Ghibli SQ4, BMW M5, Jaguar XF S, Volvo S90 2.0 407 KM R-Design, Audi RS6.

Co za tym idzie, coraz więcej marek sprzedających auta z segmentu premium notuje ogromne wzrosty sprzedaży, nierzadko ustanawiając najlepsze wyniki w swojej historii, czym może pochwalić się chociażby Porsche, a nawet Lamborghini. Ogromnym rynkowym sukcesem okazują się różne sportowe modele, takie jak Ford Focus RS, czy Ford Mustang – ten drugi jest najlepiej sprzedającym się coupe na świecie.

Jednak najprężniej rozwija się segment SUV-ów. Coraz więcej producentów debiutuje z nowymi modelami w takim nadwoziu, jak chociażby Bentley z Bentaygą, Seat z Ateką, czy Maserati z Levante.

Tagi: News