14.05.2016 14:04

Autonomiczne A7 przejawia społeczne umiejętności

Audi inwestuje w technologie autonomiczne. Jego model A7 o roboczym imieniu Jack nie tylko nauczył się poruszać zupełnie samoistnie, ale także wykonuje takie manewry w ruchu ulicznym, które dotychczas można było zaobserwować wyłącznie wśród ludzi.

Autonomiczne A7 przejawia społeczne umiejętności
foto: materiały prasowe

Zdaniem niemieckiego producenta samochodów, mamy do czynienia z inteligencją, która niejako zaadoptowała się do istniejących na drogach warunków. To oznacza, że auto wykazuje nawet pewnego rodzaju „społeczne umiejętności”. Jack prowadzi samochód w bardziej naturalny sposób, o czym świadczy to, że wyprzedza ciężarówki trzymając większy odstęp względem nich. Również sygnalizuje chęć zmiany pasa ruchu poprzez odpowiednio wczesne włączenie kierunkowskazu, powoli zbliżając się do krawędzi jezdni, czyli tak samo jak ludzie – zauważa Audi.

Jack też chętnie współpracuje z innymi uczestnikami ruchu. Stara się ułatwić im życie. Kiedy tylko autonomiczne Audi A7 dostrzeże, że ktoś chce wjechać na pas ruchu, którym się porusza, podejmuje pewne działania. Przyspiesza lub zwalnia w zależności od sytuacji, tak by zrobić więcej miejsca przed sobą lub za sobą. Co więcej, pojazd jest również skory do zmiany pasa ruchu na dwupasmowej drodze jednokierunkowej w momencie, gdy postronny samochód na rozpędowym pasie ruchu sygnalizuje chęć zmiany pasa.

„Mózgiem” samochodu jest centralny sterownik wspierający kierowcę o nazwie zFAS, wykorzystujący bardzo wydajne procesory, które dzięki wszystkim czujnikom potrafią w czasie rzeczywistym monitorować otoczenie. Na podstawie zebranych danych auto dostosowuje się do sytuacji drogowej. System jest w stanie przewidywać manewry, niejako adaptując swoje zachowanie względem potencjalnego scenariusza.

Zdaniem twórców, autonomiczny system zapewnia przede wszystkim bezpieczeństwo w podróży, oferując przy tym komfortowe warunki. Kierowca w trakcie jazdy może się spokojnie zrelaksować. Audi już teraz wprowadza do seryjnych samochodów rozwiązania, które ułatwiają prowadzącemu prowadzenie. Mowa o wielu asystentach, np. takich, które wspomagają kierowcę podczas poruszania się w korku. Dostępne są one w Audi A4 i Q7.

Co ciekawe, do rozwoju technologii autonomicznych przyczynić się może też platforma ROBORACE. Formula E i Kinetik zamierzają stworzyć światową serię wyścigową przeznaczoną dla w pełni autonomicznych pojazdów elektrycznych. Nowe mistrzostwa w zamyśle mają być formą rywalizacji dla wszystkich producentów przemysłowych, autonomicznych technologii, jak również dla wiodących uniwersytetów.

Misją ROBORACE jest pokazanie światu, że już dzisiaj dysponujemy odpowiednimi narzędziami przyszłości, które mogą być wykorzystywane tylko w specyficznych warunkach. Istnieje wiele niezależnych talentów na świecie, mogących bardzo dużo wnieść do tej inicjatywy. 

Audi już wcześniej udowodniło jakimi genialnymi technologiami dysponuje w zanadrzu:

Nie lada osiągnięciem może pochwalić się również BMW, które opracowało „samodriftujące” BMW M235i:

A Wy czekacie na autonomiczne samochody?

Tagi: News Audi