07.01.2016 15:26

Autonomiczne auta – tak, ale z kierownicami

Volvo przeprowadziło badania, w których wzięło udział 10 000 respondentów. Odpowiedzieli oni na pytania dotyczące ich oczekiwań względem aut przyszłości.

Autonomiczne auta – tak, ale z kierownicami
foto: materiały prasowe

To tylko kwestia czasu kiedy autonomiczna technologia osiągnie na tyle zaawansowany poziom, by móc z niej bezpiecznie korzystać na masową skalę. Większość ludzi już teraz nie miałoby większych oporów żeby powierzyć auto sztucznej inteligencji.

92% ankietowanych osób chciałoby jednak mieć możliwość przejęcia kontroli nad samochodem i kierowania nim za pomocą kierownicy i pedałów, a nie jakiegoś joysticka. To oznacza że prowadzenie auta jest czynnością, z której jako społeczeństwo nie chcemy całkowicie rezygnować.

Przy czym 88% z nich jest zdania, że nowe pojazdy powinny być projektowane z myślą o wszystkich tych, którym satysfakcję sprawia bycie kierowcą. W opinii 78% czas podróży przy wykorzystaniu technologii autonomicznej może zostać wykorzystany w bardziej przydatny i konstruktywny sposób.

Zdaniem 81% respondentów w razie wypadku winę za prowadzony przez sztuczną inteligencję samochód powinien ponosić producent, a nie kierowca, z czym akurat Volvo się całkowicie zgadza.

Według Andersa Tylmana-Mikiewicza, głównego dyrektora Volvo Monitoring & Concept Center, obecne wymogi podyktowane są potrzebami, które z czasem mogą zniknąć:

"

Ludzie potwierdzili, że chcą mieć wybór, czuć że do nich należy kontrola nad samochodem. W dzisiejszych czasach ta potrzeba jest zaspokajana za sprawą obecności koła kierowniczego. Jednakże sama kierownica będzie niezbędna dopóki, dopóty potrzeby się nie zmienią. Jako firma skupiamy się obecnie na takich rozwiązaniach przyszłości, które zachęcą ludzi do korzystania z funkcji autonomicznego pilota. Wyobraźcie sobie autostradę przyszłości i osoby w samochodach, które podróżują zrelaksowane, oglądając telewizję lub nadrabiając zaległości w pracy. Sama myśl na ten temat jest ekscytująca. "

Dokładnie 90% opiniodawców stwierdziło, że autonomiczne auta powinny być w stanie zdać test na prawo jazdy.

Podczas targów Consumer Electronics Show, Volvo ogłosiło, że w ramach ichniejszego programu Future of Driving, chce dać każdemu możliwość włączenia się do podzielenia się swoją opinią za pośrednictwem strony www.futureofdriving.com.

Tagi: #News #Volvo