09.03.2016 14:12

BMW świętuje 100-lecie modelem Vision Next 100

Bawarski producent samochodów z okazji okrągłej rocznicy stworzył koncepcyjny, futurystyczny pojazd. Auto oferuje dwa tryby jazdy.

BMW świętuje 100-lecie modelem Vision Next 100
foto: materiały prasowe

Pierwszy z trybów nazywa się Ease i jest w pełni autonomiczny, podczas gdy drugi – Boost – pozwala kierowcy przejąć kontrolę nad pojazdem, wspierając go wskazaniami dotyczącymi optymalnego toru jazdy oraz prędkości. Boost aktywuje się przez naciśnięcie przycisku wyglądającego jak logo BMW – wysuwa się wtedy kierownica. Zdaniem producenta, takie rozwiązanie ma pozwolić kierowcy cieszyć się z prowadzenia auta – o czym wspomniał Adrian van Hooydonk, będący szefem działu designu w BMW:

"

Jeśli – jako projektant – jesteś w stanie wyobrazić sobie pewien produkt, istnieje prawdopodobieństwo, że któregoś dnia w przyszłości stanie się on rzeczywistością. Naszym celem podczas opracowywania BMW Vision Next 100 było stworzenie samochodu, który wciąż będzie angażować ludzi. "

Producent niestety nie zdradził żadnych danych dotyczących napędu wykorzystywanego przez futurystyczny koncept. Ten wyjątkowy pojazd powstał z włókna węglowego i plastiku. Wnętrze z kolei zdominowała prostota i minimalizm. Wszelkie informacje wyświetlane są na przedniej szybie.

W środku wygodnie usiądą 4 osoby – z tyłu wygospodarowano pokaźną ilość miejsca na nogi. Do wykończenia wnętrza wykorzystano wysokiej jakości materiały. Nadmiar miejsca z przodu można wykorzystać jako przestrzeń do przewozu rzeczy. Samochód ma przede wszystkim oferować wysoki poziom komfortu i zapewniać wyjątkowe doznania z podróży.

Koncept mierzy 4,9 metrów długości i 1,37 m szerokości – według BMW wyróżnia się dynamicznymi liniami sportowego coupe i eleganckiego sedana. Inżynierom udało się uzyskać niskie położenie środka ciężkości oraz imponujący współczynnik oporu powietrza wyrażany w 0,18 cW.

BMW ma zamiar wziąć Vision Next 100 na wycieczkę po świecie, wystawiając to auto w Chinach, Wielkiej Brytanii i USA.

Co ciekawe, Mercedes postanowił złożyć życzenia jubilatowi, tworząc krótkie wideo, dziękując za 100 lat rywalizacji:

Podoba Wam się przyszłość w takim wydaniu?

Tagi: News BMW Galeria