24.11.2015 16:28

BMW świętuje 25-lecie wykorzystywania druku 3D

Bawarczycy świętują 25 rocznicę wprowadzenia techniki wytwarzania przyrostowego. Dokładnie w 1990 roku w centrum innowacyjnych technologii w Monachium stworzono zakład produkcyjny opracowujący prototypowe modele stereolitograficzne.

BMW świętuje 25-lecie wykorzystywania druku 3D
foto: materiały prasowe

Współcześnie BMW używa tej technologii głównie do produkcji małych i złożonych części w fazach przedprodukcyjnej oraz testowej. Z dobrodziejstwa nowoczesnych metod wytwórstwa korzystają przede wszystkim koncepcyjne pojazdy wyposażone w elementy z włókna węglowego.

W połowie roku 2014, Bawarczycy pokazali nowe, ergonomiczne narzędzie stworzone w technologii druku 3D, które używane na linii produkcyjnej, chroni kciuki pracowników przez uszkodzeniem.

Nowe rozwiązanie znalazło także zastosowanie w wyrabianiu metalowych elementów – wymaga ono jednak od pracowników ogromnego doświadczenia i obeznania z inżynierią mechaniczną. Przez parę ostatnich lat samochody startujące w DTM były wyposażane w aluminiowe pompy wodne stworzone właśnie dzięki tej innowacyjnej technice. Do kwietnia 2015 roku wytworzono pięćset komponentów właśnie na potrzeby aut wyścigowych.

Udo Haenle odpowiedzialny za strategię zespołu produkcyjnego BMW, powiedział o możliwościach jakie daje druk 3D:

"

Komponenty stworzone za pomocą techniki wytwarzania przyrostowego dają nam bardzo dużo swobody w procesie formowania podzespołów. Co więcej, produkcja trwa krótko, a materiały są wysokiej jakości. Dostrzegamy w tej technice duży potencjał dla przyszłego zastosowania w produkcji seryjnej, jak również dla nowej rzeszy klientów oczekujących możliwości personalizacji elementów lub szukających zamienników. "

Nowoczesną technologię wykorzystuje się także do tworzenia części do samochodów klasycznych lub kolekcjonerskich. Przy zastosowaniu tzw. inżynierii wstecznej generuje się nowe przedmioty na wzór tych oryginalnych.

Obecnie dział technologiczny w Centrum Badań i Innowacji BMW w Dolinie Krzemowej jest na etapie przeprowadzania pierwszych prób druku przestrzennego o nazwie CLIP, co jest skrótem Continuous Liquid Interface Production.

Tagi: BMW News