18.03.2016 10:46

BOR założył prezydentowi zużyte opony

Jeśli szukacie poradnika, jak należy dbać o ogumienie w samochodzie, spójrzcie na ostatnie praktyki BOR-u i róbcie na odwrót. Wypadek prezydenckiego BMW to rezultat założenia opony przeznaczonej wcześniej do utylizacji.

BOR założył prezydentowi zużyte opony
foto: kadr z wideo

Przed feralnym rajdem opancerzonej prezydenckiej limuzyny – sprawę wypadku Andrzeja Dudy opisaliśmy ze szczegółami - przez miesiąc stała ona „na kołkach”. Zgodne z procedurami zadecydowano, że dotychczas używane ogumienie zostało zużyte, a BOR nie dysponował nowym kompletem.

Z powodu „pilnej potrzeby” skorzystania z samochodu zdecydowano jednak o przymknięciu oka na odkryte wady opon i zamontowaniu ich z powrotem w opancerzonym BMW 760Li High Security. Było to jedną z przyczyn wypadku z 4 marca.

Jakich błędów nie powinni powtarzać kierowcy? Po stwierdzeniu, że ogumienie jest uszkodzone (guma, która wybuchła podczas jazdy była sparciała), należy je jak najszybciej wymienić i nie używać podczas jazdy.

Jeśli już trzeba poruszać się z ogumieniem, co do którego mamy podejrzenia o sprawność, należy jechać ze szczególną ostrożnością. Tego warunku także nie spełnił kierowca prezydenckiego samochodu.

Najpierw próbowano szarżować na drodze dojazdowej do stacji wyciągu na Śnieżkę – BMW, nie zważając na znajdujące się na drodze kamienie i lód, próbowało wjechać pod górę na pełnym gazie. Najprawdopodobniej wtedy właśnie uszkodzeniu uległa wycofana wcześniej z eksploatacji opona.

Będąc zmuszonym do jazdy z niesprawnym ogumieniem należy szczególnie uważnie obserwować wskaźniki komputera pokładowego. Część opon pozwala na jazdę po ich uszkodzeniu, nakładając jednak istotne ograniczenia. Używana w opancerzonym BMW guma pozwala według producenta na przejechanie w takich warunkach do 100 km, przy czym prędkość podróżna nie może przekraczać 80 km/h.

Jak wynika z dochodzenia „Rzeczpospolitej”, kierowca BOR-u zignorował pojawiające się komunikaty o problemach z ciśnieniem. Prędkość, z jaką poruszała się prezydencka kolumna, ponad dwukrotnie przekraczała dopuszczaną przez producenta ogumienia wartość.

Wszystko wskazuje na to, że błędy zostały popełnione na skutek nacisków osób odpowiedzialnych za zorganizowanie przejazdu – prezydent Andrzej Duda miał tego dnia napięty grafik spotkań.

Jak należy dbać o opony?

  • Zawsze stosuj opony przeznaczone do odpowiedniej pory roku
  • Sprawdzaj ciśnienie przynajmniej raz w miesiącu
  • Monitoruj zużycie bieżnika
  • Dbaj o dobre wyważenie kół
  • W razie potrzeby sprawdzaj ustawienie geometrii kół
  • Rotuj opony między osiami
  • Naprawianie opon przeprowadzaj w wyspecjalizowanym serwisie
  • Przechowuj nieużywane opony w odpowiednich warunkach

Czy o bezpiecznym używaniu opon wiecie więcej niż BOR?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: News