22.03.2017 10:30

Będą kolejne podwyżki OC? Ubezpieczyciele na minusie

Jak podała Polska Izba Ubezpieczeń, w 2016 roku na polisy OC kierowcy przeznaczyli rekordowe 11,6 mld zł, czyli niemal o 40% więcej niż rok wcześniej.

Będą kolejne podwyżki OC? Ubezpieczyciele na minusie
foto: materiały prasowe

Firma Mfind oferująca porównywarkę OC/AC sugeruje, że to nie koniec podwyżek. Powód jest prosty – ubezpieczyciele mimo to odnotowali ogromne straty. Z tego samego powodu w 2016 roku drastycznie wzrosły ceny ubezpieczeń. Na pytanie czego możemy się spodziewać w najbliższej przyszłości, odpowiedziała Urszula Borowiecka, ekspertka ubezpieczeniowa z mfind.pl:

"

Zakres świadczeń wynikających z obowiązkowego ubezpieczenia OC jest bardzo szeroki i niezbędne są środki, aby pokryć te wszystkie świadczenia. W ostatnim czasie, oprócz wypracowanych już praktyk w zakresie zwrotu kosztów za najem samochodu zastępczego czy zwrotu kosztów za naprawę na częściach oryginalnych, pojawiły się nowe tendencje, które pozwalają na jeszcze szerszą ochronę poszkodowanych w wypadkach drogowych. Chodzi np. o obowiązek zwrotu na rzecz poszkodowanych kosztów leczenia w prywatnych placówkach medycznych, co jeszcze do niedawna nie miało miejsca. To oczywiście generuje coraz to nowe koszty po stronie towarzystw ubezpieczeniowych. Jednak jasna i korzystna polityka wypłaty odszkodowań powoli wyłania się z ciemności. Miejmy nadzieję, że niedługo dogonimy Europę i będziemy podążać wraz z nią w jednej prędkości. Trudno powiedzieć, ile jeszcze wzrosną ceny OC, byśmy w pełni cieszyli się usługami na naprawdę wysokim poziomie. Mamy nadzieję, że kolejne podwyżki nie przekroczą 30 procent obecnych cen. "

Drastyczne podwyżki, o średnio o 19% w 2015 i 55% w 2016 były drastyczne, ale podyktowane są wieloma czynnikami, co potwierdza Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU:

"

Wypłaty odszkodowań i świadczeń rosną, natomiast wzrost składki, jaki miał miejsce w 2016 r., zapobiegł zwiększeniu się straty z ubezpieczenia OC. Należy podkreślić, że wzrost składki zobowiązuje ubezpieczycieli do zawiązywania wyższych rezerw, dlatego pełne efekty podwyżek będą widoczne w rachunkach ubezpieczycieli dopiero po kilku, a czasem kilkunastu miesiącach od ich wprowadzenia. Na dziś rynek OC pozostaje nierentowny, ze stratą 1 mld zł. "

Za brak ubezpieczenia OC w 2017 roku właściciele aut osobowych mogą zapłacić nawet 4000 zł. Tym bardziej nie opłaca się ryzykować, zważywszy na wysoką wykrywalność nieubezpieczonych samochodów, a także fakt, że istnieją sprawdzone i legalne sposoby na tańsze ubezpieczenie.

Zważywszy na gwałtowny wzrost cen, ubezpieczeniom OC przyglądał się UOKiK.

Tagi: News