19.03.2016 18:16

Budowa fabryki VW w Polsce dobiega końca

Przedstawicielstwo niemieckiej marki oświadczyło, że inwestycja w zakład produkcyjny Volkswagena Craftera w Białężycach – koło Wrześni – jest już ukończona w 80%. Seryjna produkcja ma ruszyć w październiku 2016 roku.

Budowa fabryki VW w Polsce dobiega końca
foto: materiały prasowe

To właśnie z polskiej fabryki wyjeżdżać będą dostawcze Craftery dostępne w kilkudziesięciu różnych wariantach, odpowiednio dostosowane do potrzeb klientów na całym świecie. Decyzję o budowie tej wytwórni podjęto 18 marca 2014 roku.

Docelowo w tym zakładzie na trzy zmiany ma pracować 3000 osób. Planowany jest nakład produkcyjny wynoszący 17 samochodów na godzinę, co daje 380 pojazdów na dobę. To oznacza, że szacowany roczny wolumen ma wynosić nawet 100 000 aut.

Sama inwestycja opiewa na kwotę miliarda euro. Pod budowę fabryki zakupiono grunt o powierzchni 220 hektarów – na chwilę obecną budynek zajmuje jedynie połowę tego obszaru. Możliwe zatem, że w przyszłości nastąpi rozbudowa obiektu.

Gotowa jest fasada budynku i podłoże wewnątrz hali, dobiegają końca prace nad zadaszeniem, drogami dojazdowymi oraz parkingiem. W niedalekiej przyszłości przeprowadzona powinna zostać kalibracja poszczególnych urządzeń. Jednocześnie trwa także proces rekrutacji na różne stanowiska produkcyjne i specjalistyczne.

Potrzebni są operatorzy maszyn, lakiernicy natryskowi, blacharze, jak i również osoby zajmujące się finansami, rachunkowością, controllingiem i optymalizacją. W ramach pozyskiwania nowych pracowników organizowane są grupowe ćwiczenia mające na celu ocenę umiejętności poszczególnych kandydatów.

O tym na jak bardzo zaawansowanym etapie prac jest niemiecki producent, wspomniał Jens Ocksen – prezes Volkswagen Poznań:

"

Obecnie trwa wyposażanie całej fabryki w urządzenia produkcyjne. Mamy już dokonane pierwsze odbiory techniczne, a personel zakładu, prawie 1300 osób, przechodzi szkolenia. Pracownicy, zgodnie z planem, przeprowadzili się z tymczasowych kontenerów do docelowych biur. Na ukończeniu jest budowa parkingów i wewnętrznych dróg dojazdowych. Wszystko przebiega zgodnie z planem. "

W 2015 roku niemiecka firma zatrudniała w Polsce blisko 7 tysięcy osób, a dzięki nowej inwestycji liczba ta ma wzrosnąć do 10 000 w drugiej połowie 2016 roku.

Tagi: News VW