30.11.2016 11:31

Czarna skrzynka w zamian za tańsze OC

Rosnące ceny składek za polisy OC spędzają sen z powiek zmotoryzowanych kierowców znad Wisły. Dlatego stowarzyszenia ubezpieczeniowe oraz rząd szukają złotego środka na rozwiązanie problemu.

Czarna skrzynka w zamian za tańsze OC
foto: materiały prasowe

Zagadnieniu przyjrzał się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który postanowił zbadać czynniki mogące wpłynąć na obniżenie składek za ubezpieczenie OC. I jak się okazało, blisko 40% kierowców w Polsce zadeklarowało chęć do zamontowania w swoim pojeździe specjalnego urządzenia pozwalającego na śledzenie informacji dotyczących ich stylu jazdy.

Innowacyjne rozwiązanie sprawdza się za naszą zachodnią granicą. Aż 95% zmotoryzowanych, którzy zdecydowali się na tę metodę, uzyskało średnio o jedną trzecią tańsze OC – poinformował UFG. Bezpieczna jazda skutecznie zredukowała liczbę wypadków, szczególnie wśród najmłodszych użytkowników dróg. Odnotowano o około 40% zmniejszony odsetek kolizji w grupie wiekowej 17-21 lat.

Z innego raportu, na potrzeby którego przeanalizowano sytuację w Wielkiej Brytanii wynika, że ponad 10 towarzystw ubezpieczeniowych oferuje to innowacyjne rozwiązanie technologiczne, z którego korzysta już prawie pół miliona kierowców. Co za tym idzie, aż 10% osób w wieku 17-25 lat zdecydowało się na tę usługę.

UFG przeprowadziło także badania na naszym „polskim podwórku”. Wykazały one, że w kraju nad Wisłą znacznie chętniej młodzi kierowcy korzystają z systemu monitorowania, a co za tym idzie – im starszy użytkownik pojazdu mechanicznego, tym bardziej sceptycznie nastawiony do tego rozwiązania. Różnice można dostrzec również po uwzględnieniu płci. Bardziej otwarte na nową technologię są kobiety, które deklarują chęć skorzystania z urządzeń monitorujących w 45% w stosunku do 33% mężczyzn.

Jednak część osób próbuje obniżyć stawkę OC najzwyczajniej w świecie kombinując. Łagodnie ujmując – naginając rzeczywistość. Co zaś najbardziej zaskakuje to fakt, że wielu ubezpieczycieli im wtóruje! Popularnymi machlojkami obniżającymi koszt ubezpieczenia OC może być np. zmiana kodu pocztowego zamieszkania lub zameldowania, przeznaczenia pojazdu, pojemności silnika, czy także zmniejszenie liczby lub całkowite pominięcie szkód.

Przy czym warto pamiętać, że istnieje sporo legalnych sposobów na tańsze OC, w tym właśnie korzystanie z aplikacji lub urządzeń zbierających dane, na podstawie których określany jest styl jazdy.

Tagi: #News