22.12.2016 09:49

Czerwony kluczyk Volvo z ograniczeniami dla kierowców

Szwedzki producent samochodów rozszerzył swoją ofertę o… „Red Key”, czyli czerwony kluczyk, który powstał z myślą o użyczaniu go lokajom, mechanikom lub młodym kierowcom.

Czerwony kluczyk Volvo z ograniczeniami dla kierowców
foto: materiały prasowe

Po jego użyciu napotkamy na szereg ograniczeń. Między innymi prędkość maksymalna z jaką będziemy mogli się poruszać zostanie ograniczona do 120 km/h, a adaptacyjny tempomat zadba o trzymanie maksymalnej dostępnej dla systemu odległości względem poprzedzających aut. Mało tego – użytkownicy nie będą w stanie ustawić głośności radia powyżej pewnej, określonej wartości, o czym wspomniał David Baddeley, dyrektor operacyjny w Volvo Car:

"

Przekazywanie swoich kluczyków w ręce osób trzecich często wiąże się z uczuciem lęku. Dla tych, którzy regularnie użyczają aut innym ludziom, wychodzimy naprzeciw z czerwonym kluczykiem Volvo, które niejako wymusza na kierowcy bardziej rozważną jazdę i to niezależnie od temperamentu prowadzącego. "

Dodatkowo, kluczyk „Red Key” automatycznie aktywuje systemy bezpieczeństwa takie jak asystentów rozpoznawania znaków drogowych, martwego pola, pasa ruchu, ostrzegania o ryzyku kolizji lub niedostosowaniu należytej odległości względem poprzedzającego pojazdu. Wszystko to ma na celu polepszenie poziomu bezpieczeństwa. Pierwsze auta, które będą mogły skorzystać z tej opcji, to S90, V90 i XC90. Wkrótce czerwony kluczyk będzie dostępny również w pozostałych modelach w gamie. Przyszli właściciele muszą liczyć się z dodatkowym wydatkiem rzędu około 550-600 zł. W samochodach wyprodukowanych po 2017 będzie możliwe konfigurowanie kluczyka, w tym ustawiania maksymalnej prędkości od 50 do 250 km/h.

Szwedzka marka jest innowacyjna w swoich działaniach, o czym świadczy wspomniany powyższy produkt, ale także inne nowoczesne rozwiązania, jak na przykład smartfon będący substytutem kluczyka, czy usługa dowozu towarów do samochodu.

Na proste i skuteczne rozwiązanie wpadł także Hyundai. Południowokoreańska marka z myślą o bezpieczeństwie właściciela stworzyła kluczyk, w którym po pojedynczym kliknięciu przycisku odryglowania zamków, możliwe jest otwarcie wyłącznie drzwi kierowcy. Z kolei w przypadku dwóch kliknięć, otworzyć będzie można pozostałe drzwi oraz bagażnik. Zastosowanie systemu zostało zobrazowane na filmie:

Co sądzicie o rozwiązaniach Volvo i Hyundaia?

Tagi: Volvo News