15.01.2020 14:03

Dramatyczne sceny na eliminacjach Australian Open. "Nigdy czegoś takiego nie przeżyłam"

Pierwszy dzień kwalifikacji do wielkoszlemowego Australian Open 2020 upłynął pod znakiem gęstego dymu, który opanował miasto. Fatalna jakość powietrza spowodowała, że na kortach miały miejsce dantejskie sceny.

Australian Open 2020
foto: ASANKA BRENDON RATNAYAKE/AFP/East News

Przez falę pożarów trawiących kontynent Australia zmieniła się w piekło. Ludność na objętych pożarami terenach walczy o życie, a strażacy starają się ratować budynki oraz infrastrukturę. Dym z pożarów okrążył Ziemię i wraca nad Australię.

Przerażające sceny podczas kwalifikacji do wielkoszlemowego Australian Open 2020

Nad kontynentem powstała ogromna chmura, a satelity NASA na bieżąco analizują dym i chmury będące następstwem pożarów. W rejonach Australii, gdzie zagrożenie jest znacznie mniejsze, funkcjonowanie utrudniają wysokie temperatury, dym i popiół obecny w powietrzu.

Tymczasem od 14 stycznia 2020 roku trwają eliminacje do Australian Open 2020, które ma rozpocząć się 20 stycznia i potrwać do 2 lutego 2020.

kangur rdzawoszyji
kangur rdzawoszyji
Przeczytaj także Tony marchewek i batatów zrzucane zwierzętom w Australii. Pożary zniszczyły wszystko do jedzenia [WIDEO]

W dniu rozpoczęcia kwalifikacji jakość powietrza w Melbourne była fatalna. Władze miasta zaleciły mieszkańcom pozostanie w pomieszczeniach z zamkniętymi drzwiami i oknami.

Jednak tenisiści musieli wyjść na korty. Fatalna jakość powietrza spowodowała opóźnienie pierwszych meczów. Biorący w nich udział zawodnicy niemal natychmiast zaczęli odczuwać skutki zanieczyszczenia powietrza.

Słowenka Dalila Jakupovic zaczęła się dusić na korcie i w drugim secie skreczowała.

Zawodniczka poddała mecz mimo prowadzenia, bo nie mogła oddychać.

"

Bałam się, że za chwilę po prostu zemdleję. Nie mogłam już nawet chodzić i bałam się, że upadnę, dlatego uklękłam. Nigdy czegoś takiego nie przeżyłam. "

– powiedziała Dalila Jakupovic.

Na ból w klatce piersiowej i duże trudności z oddychaniem uskarżała się również Kanadyjka Eugenie Bouchard. Podobne objawy zgłosił także reprezentant gospodarzy Bernard Tomic. Gwiazda tenisa, Maria Szarapowa, również nie dokończyła pokazowego meczu.

Mimo tak fatalnych warunków w mieście organizatorzy nie zrezygnowali z kwalifikacji.  Ze względu na nieustające pożary w Australii pojawia się coraz więcej głosów, że Australian Open 2020 należało odwołać, albo opóźnić. Część meczów eliminacyjnych została przerwana, a większość zaplanowanych na 15 stycznia 2020 spotkań zostało przełożonych.

Zobacz również: Pożary w Australii to początek końca świata? Co mówią przepowiednie

Tagi: adrenalina