21.03.2016 14:00

FBI ostrzega o hakowaniu aut

W erze technologicznego postępu – który opanował także przemysł samochodowy – wzrasta ryzyko, że osoby postronne mogą przejąć kontrolę nad prowadzonym przez nas pojazdem. O niebezpieczeństwie ostrzega amerykańska agencja rządowa FBI.

FBI ostrzega o hakowaniu aut
foto: materiały prasowe

Im bardziej zaawansowane systemy wykorzystuje auto, tym łatwiej hakerom się do niego włamać. FBI poinformowało, że nie wszystkie ataki muszą być groźne. Jednak odpowiednie koncerny powinny przedsięwziąć należyte środki w celu zminimalizowania ryzyka złamania systemów zabezpieczających.

Ostrzeżenie zostało wydane po przeprowadzonych badaniach i demonstracjach, które pokazały co w wyniku ataku hakerskiego można zrobić z samochodami. Przy prędkości wynoszącej od 15 do 25 km/h informatycy są w stanie wpływać na układ hamulcowy oraz wyłączyć silnik w wybranych autach. Z kolei niezależnie od szybkości z jaką się porusza pojazd, mogą kontrolować ryglowanie drzwi, kierunkowskazy, wskazania obrotomierza, radio, klimatyzację i systemy GPS.

Według raportów, wszystkie te nadużycia odnotowano w przypadku fabrycznych samochodów kupionych bezpośrednio u dilerów. Na potrzeby badań wykorzystywane one były przez naukowców w okresie nawet kilku miesięcy. Okazuje się, że samo połączenie Wi-Fi w pojazdach obejmowało obszar w promieniu zaledwie 30 metrów, za to sieć komórkowa pozwalała na komunikację z autem za pomocą adresu IP. W praktyce oznacza to, że osoba będąca na drugim krańcu świata mogłaby zdalnie majstrować przy samochodzie.

Temat jest bardzo poważny i skłania do refleksji. Eksperyment – którego efekty można było zobaczyć na filmiku opublikowanym w lipcu 2015 roku – wykazał, że hakerzy mogą zdalnie wpływać na pracę układów jezdnego, hamulcowego, a także silnika, klimatyzacji, radia oraz wycieraczek. Wszystko za pośrednictwem systemu Uconnect:

Powyższy filmik zasiał panikę wśród właścicieli pojazdów, którzy domagali się rekompensat finansowych. Koncern FCA wezwał do serwisów ponad 1,4 miliona aut wyposażonych w nowoczesne multimedia.

Amerykańska agencja rządowa doradza co zrobić, żeby zminimalizować ryzyko ataku hakerskiego:

  • Należy na bieżąco przeprowadzać aktualizacje systemu, będąc jednocześnie wyczulonym na fałszywe komunikaty o tym, że mogą one być niebezpieczne lub zawierać podejrzane oprogramowanie
  • Być ostrożnym przy dokonywaniu jakichkolwiek nieautoryzowanych modyfikacji oprogramowania

A Wy się obawiacie o zabezpieczenia systemów w nowoczesnych samochodach?

Tagi: News Jeep