25.10.2016 09:37

FC Bus – wodorowy autobus Toyoty

Toyota Motor Corporation planuje rozpocząć sprzedaż autobusów o zerowej emisji spalin już w 2017 roku.

FC Bus – wodorowy autobus Toyoty
foto: materiały prasowe

Jak podaje japońska marka – pojazdy te pozytywnie przeszły pieczołowite testy na prawdziwych drogach, dowodząc, że są bardzo praktyczne w codziennym użytkowaniu. Już są pierwsi zainteresowani zakupem autobusów przyszłości, wykorzystujących bardzo zaawansowaną technologię. Jak zapowiedział urząd stołeczny Tokio, zajmujący się transportem, planowany jest zakup dwóch modeli Toyota FC Bus. Docelowo miałyby one kursować na jednej, konkretnej trasie.

Japończycy mają bardzo ambitne plany wprowadzenia do użytku publicznego ponad 100 modeli autobusów, które miałyby kursować głównie w okolicach Tokio jeszcze przed 2020 rokiem. To bardzo istotne przedsięwzięcie z perspektywy promocji. W końcu w tym mieście odbyć się mają Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020.

toyota-fuel-cell-bus (1)

Toyota FC Bus to niemały wydatek. Każdy z nich ma kosztować około 960 000 dolarów! Pojazd wykorzystuje napęd zbliżony do tego, znanego z wodorowej Toyoty Mirai, ale na większą skalę. Dziesięć zbiorników wodoru jest w stanie pomieścić 600 litrów paliwa, pozwalając na przejechanie 2000 kilometrów. Co więcej, tankowanie do pełna ma zajmować nie więcej niż 10 minut. Ogniwa mają zasilać silniki elektryczne o łącznej mocy 306 KM i 670 Nm maksymalnego momentu obrotowego.

FC Bus zdaniem Toyoty może zostać wykorzystany jako potężne, zewnętrzne źródło zasilania w razie wystąpienia katastrofy, zapewniając energię nawet przez parę dni. Autobus mierzy 10525 mm długości, 2490 mm szerokości i 3340 mm wysokości. W jego wnętrzu znajduje się 26 miejsc siedzących (nie wliczając fotela kierowcy) i 50 stojących.

Sam pojazd został opracowany przez Toyotę przy współpracy z Hino Motors. Japońska marka swoją strategią rozwoju, w tym promowaniem jednostek hybrydowych, udowadnia zaangażowanie na rzecz środowiska. Japończycy nie mają wątpliwości co do tego, że niskoemisyjne źródła napędu są przyszłością motoryzacji.

Jak też się okazuje, działania marki z trzema okręgami w logo są skuteczne, o czym świadczy zestawienie najdroższych producentów samochodowych na świecie, opracowane przez Millward Brown.

Tagi: News Toyota