06.07.2016 13:46

FUNTER - innowacyjna polska terenówka

Inspirowali się samochodami sportowymi tworząc auto terenowe – polscy inżynierowie z PIMOT-u stworzyli FUNTER-a, innowacyjny pojazd łączący najlepsze cechy ciężarówek i bolidów.

FUNTER - innowacyjna polska terenówka
foto: PIMOT

Specjaliści Przemysłowego Instytutu Motoryzacji w Warszawie chwalą się, że skonstruowane przez nich auto bardzo dobrze sprawdza się podczas jazdy w ekstremalnych warunkach. Jest to zasługa przede wszystkim zawieszenia o regulowanej sztywności kątowej oraz układowi kierowniczemu 4WS.

Pierwsze rozwiązanie pozwala na indywidualne dostosowywanie ruchu każdego koła. Zawieszenie potrafi dostosować się do kształtu terenu, dzięki czemu FUNTER jest w stanie poruszać się po podłożu, które zwykłemu autu terenowemu sprawiłoby nie lada problemy.

Skrót 4WS oznacza 4 koła skrętne. System jest oczkiem w głowie inżynierów PIMOT-u, którzy nie kryją entuzjazmu przy opisywaniu rozwiązania.

"

Nowoczesny system skrętu 4WS to sterowanie równocześnie przednimi i tylnymi kołami. Dlatego możliwy jest ruch pojazdu nie tylko do przodu i do tyłu, ale także bokiem, a nawet obrót prawie w miejscu, z promieniem zawracania wynikającym ze skrętu kół osi przedniej i tylnej. "

Do możliwości zawieszenia i układu kierowniczego dostosowano także hamulce – PIMOT chwali się, że istnieje możliwość indywidualnego uruchamiania ich na każdym kole z osobna. System daje także możliwość blokowania par kół – mogą one znajdować się na przedniej i tylnej osi, lub też po lewej lub prawej części pojazdu.

Wpływa to nie tylko na większe bezpieczeństwo, ale także poprawia parametry trakcyjne samochodu.

Bezpieczeństwo i funkcjonalność stanowiły główne cele dla projektantów ramy nośnej.

"

Inspiracją były pojazdy sportowe, w których szczególnie ważne jest zapewnienie odpowiedniej sztywności całego nadwozia i zagwarantowanie odpowiednich stref bezpieczeństwa dla kierowcy i pasażerów pojazdu. "

Przy budowie prototypu starano się wykorzystać jak najwięcej elementów pochodzących z dostępnych w sprzedaży pojazdów, co ma ułatwić wprowadzenie FUNTER-a do seryjnej produkcji. Jako główni zainteresowani wskazywane są przede wszystkim służby mundurowe – PIMOT wspomina o możliwych modyfikacjach zabudowy i stworzeniu pojazdu sanitarnego, laboratoryjnego czy warsztatowego.

Data ewentualnego wprowadzenia FUNTER-a do sprzedaży ani przewidywana cena nie zostały jeszcze podane.

Podoba się Wam FUNTER?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: News