21.12.2015 13:09

Ford GT z szybą ze smartfona?

Trzecia generacja Forda GT ma być pierwszym produkcyjnym samochodem korzystającym ze szkła Gorilla Glass wytwarzanym przez firmę Corning. Tworzywo to, wykorzystywane na masową skalę w nowoczesnych smartfonach...

Ford GT z szybą ze smartfona?
foto: materiały prasowe

Jest nie tylko lżejsze od tradycyjnego materiału, ale także cieńsze i bardziej odporne na wszelkiego rodzaju zadrapania.

Dzięki wykorzystaniu współczesnej technologii, masa przedniej szyby i pokrywy silnika Forda GT została zredukowana o 30% w porównaniu do konwencjonalnych elementów.

Według amerykańskiego producenta samochodów, to także dowód na to, że są oni pionierami we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań, o czym wspomniał wiceprezes marki, Hau Thai Tang:

"

Gorilla Glass to świetny przykład na to, że Ford chce wspierać innowacje w każdej dziedzinie naszego życia. Model GT ma wyznaczyć nowy standard w redukowaniu wagi, wydajności i innowacji. Jesteśmy podekscytowani wdrażaniem tej nowoczesnej technologii. "

Szef wykonawczy Corning Incorporated, Wendell Weeks, zdradził kulisy współpracy z amerykańskim koncernem samochodowym:

"

Wraz z Fordem niestrudzenie pracowaliśmy nad stworzeniem szkła, które przetrwałoby tysiące godzin testów wytrzymałości w produkcyjnym modelu. Bardzo cieszymy się z debiutu technologii, która zmieni cały rynek samochodowy. "

Ford GT to nowoczesna interpretacja legendarnego modelu GT40 produkowanego w latach 1965-1968. Liczba w jego nazwie odnosiła się do jego wysokości – mierzył on 40 cali, czyli blisko 103 cm. Przy opracowywaniu każdej kolejnej generacji, inżynierowie starali się zachować oryginalne kształty i proporcje protoplasty.

Najnowszy GT korzysta z dobrodziejstwa technologii downsizingu skrywającej się pod nazwą EcoBoost. Z 3,5-litrowego podwójnie doładowanego silnika V6 wykrzesano ponad 600 KM, które trafiają na tylne koła za pośrednictwem 7-biegowej skrzyni z dwoma sprzęgłami.

W lipcu 2015 roku Ford przeprowadził pewien eksperyment, wystawiając w centrum Londynu model GT z zakrytymi znakami towarowymi. Następnie, prezenter zaczął pytać wszystkich ludzi zainteresowanych tym pojazdem, jakiej on jest marki. Padały różnorakie odpowiedzi, począwszy od McLarena, przez Ferrari, Zondę, Lamborghini i skończywszy na Bugatti.

Jak okiem sięgnąć, wszyscy byli w błędzie. W końcu kto by przypuszczał, że konserwatywny Ford znany głównie z produkcji zwyczajnych samochodów osobowych, stworzył tak oszałamiający, sportowy pojazd?

Tagi: #Ford #News