22.03.2016 13:31

Ford pokazał adaptacyjne światła Glare-Free Highbeam

Amerykański producent samochodów opracował technologię, która ma przeciwdziałać oślepianiu innych kierowców światłami.

Ford pokazał adaptacyjne światła Glare-Free Highbeam
foto: materiały prasowe

Innowacyjny system nazywa się Glare-Free Highbeam i wykorzystuje umieszczoną przy przedniej szybie kamerę, która analizuje to, co się dzieje w promieniu 800 metrów przed samochodem. W razie wykrycia poruszających się obiektów, specjalnie opracowane światła tymczasowo blokują część wiązki, która w innym wypadku mogłaby potencjalnie oślepiać nadjeżdżających z naprzeciwka kierowców.

Przeprowadzone badania wykazały, że automatyczne światła są aktywowane nawet 10 razy częściej w porównaniu do tych, którymi kierowcy operują ręcznie. O istocie problemu wspomniał Michael Koherr – prowadzący badania naukowe inżynier Forda:

"

Zapytaj się jakiegokolwiek kierowcę jakie są najbardziej irytujące nawyki pozostałych uczestników dróg i wcześniej czy później ktoś wspomni o tym, że ludzie nie wyłączają długich świateł na czas. Rozwiązanie Forda o nazwie Glare-Free Highbeam pozwala maksymalizować użyteczność długich świateł, przyczyniając się do znaczącego polepszenia widoczności. "

Nowe rozwiązanie współpracuje z systemem Dynamic LED, które dostosowuje intensywność wiązki światła na jedno z 7 ustawień, wybieranym na podstawie kilku czynników – prędkości, obecności innych źródeł światła, kąta skrętu przednich kół, odległości względem innych pojazdów, czy też pracy wycieraczek.

Z kolei Koherr zaznaczył, że istnieje jeszcze jedna grupa, której mógłby przypaść do gustu ten system:

"

Odkryliśmy, że jest także wielu kierowców przejmujących się oślepianiem innych użytkowników ruchu do takiego stopnia, że w ogóle nie wykorzystują oni długich świateł. To oznacza, że system Glare-Free Highbeam może mieć na wiele osób zbawienny relaksujący wpływ. "

Ponadto amerykański gigant motoryzacyjny rozwija kolejną zaawansowaną technologię w obszarze świateł, która miałaby poprawić widoczność przy poruszaniu się po rondach, lepiej oświetlać znaki drogowe, pieszych, rowerzystów, czy nawet dużą zwierzynę.

ford 2

Nowe światła uzbrojone w technologię Glare-Free Highbeam mają być dostępne w nowym Fordzie S-Max, Galaxy i nadchodzącym SUV-ie o nazwie Edge.

Tagi: Ford