18.08.2016 10:34

Fotoradary trzymały piratów drogowych za twarz

Polskie drogi stają się coraz bardziej niebezpieczne – w czerwcu 2016 liczba śmiertelnych wypadków wzrosła w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej o 25%. Powodem poluzowania hamulców u piratów drogowych jest mniejsza liczba działających fotoradarów.

Fotoradary trzymały piratów drogowych za twarz
foto: Karolina Kabat, CC BY-ND 2.0

Urządzenia te wzbudzały co prawda dużo kontrowersji – i nie bez powodu, gdyż przez niektóre gminy traktowane były raczej jako sposób na zapewnienie przychodów do budżetu, niż poprawienie bezpieczeństwa na drogach – spełniały jednak swoje zadanie i skłaniały kierowców do zwolnienia.

W całym kraju funkcjonowało około 800 fotoradarów, jednak na skutek nowelizacji prawa odbierającej strażom gminnym i miejskim możliwość użytkowania takich urządzeń na początku 2016 roku ich liczba zmniejszyła się z dnia na dzień o połowę.

Nasycenie fotoradarami w Polsce wynosi 11 sztuk na 10 000 km dróg. W krajach, w których odnotowuje się zdecydowanie mniej wypadków i wykroczeń, wskaźnik jest ten znacząco wyższy – w Szwecji wynosi 76, w Wielkiej Brytanii 72, a w Szwajcarii 54 sztuki na 10 000 km dróg.

Okazało się także, że nawet po złapaniu przez fotoradar na przekroczeniu prędkości większość kierowców nie ponosi za to kary – skuteczność w egzekwowaniu wystawionych mandatów wynosi tylko 35%.

Kierowcy, który na skutek zaostrzania przepisów – w szczególności zatrzymywania prawa jazdy za wyjątkowo rażące wykroczenia – zaczęli jeździć ostrożniej, teraz wracają do starych nawyków i pogoni za prędkością.

W rezultacie po latach poprawiania statystyk dotyczących bezpieczeństwa na drogach w 2016 roku sytuacja zaczęła się pogarszać. W maju tego roku odnotowano o 17% więcej wypadków śmiertelnych niż w analogicznym miesiącu 2015, w czerwcu 2016 na polskich drogach zginęło 25% więcej osób niż rok wcześniej.

To dokładne odwrócenie trendu – w maju 2015 liczba wypadków zmniejszyła się o 25%. bezpieczniej na polskich drogach robiło się do końca 2015 roku – czyli do wyłączenia i zafoliowania strzegących porządku fotoradarów.

Waszym zdaniem fotoradary zwiększają bezpieczeństwo na drogach?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Newsy