08.02.2019 13:24

Gucci przeprosił za sprzedaż rasistowskiego swetra, który przypominał blackface

Niedawno do sprzedaży trafiła nowa kolekcja ubrań marki Gucci. Wśród nich mogliśmy znaleźć swetry z kołnierzem nachodzącym na twarz. Niestety, wzór ubrań był kontrowersyjny i budził skojarzenia z makijażem typu blackface, którego używano w latach 60. XX wieku.

Gucci Blackface Sweater
foto: materiały prasowe Gucci

Gucci znalazł się w ogniu krytyki. Firma znana ze swoich ekskluzywnych ubrań, szczególnie uwielbiana przez miłośników high fashion, niedawno wypuściła do sprzedaży nową kolekcję swetrów, których cechą charakterystyczną były duże kołnierze/kominiarki/kominki (Gucci sam określa je kominiarkami). Problem polegał na tym, że na czarnych swetrach umieszczono również duże czerwone elementy, które przypominały swoim projektem usta. 

Gucci krytykowany za rasistowski sweter

Użytkownicy mediów społecznościowych dość szybko zauważyli podobieństwo komina do makijażu typu blackface, którego używano w czasach segregacji rasowej. Blackface miał na celu "upodobnić" białego aktora do osoby czarnoskórej. Biali ludzie o twarzach mocno pomalowanych utwierdzali pewne stereotypy, przywołując w czasie przedstawień zachowania kojarzone z karykaturą zachowań ludzi czarnych. Tego typu charakteryzacja, jak nietrudno się domyślić, zaczęła tracić na popularności w połowie XX wieku i obecnie budzi bardzo negatywne skojarzenia.

Liam Neeson
Liam Neeson
Przeczytaj także Liam Neeson wyznał, że chciał zamordować czarnoskórą osobę w ramach zemsty. Został oskarżony o rasizm

Dlatego też trudno się nie zgodzić z osobami, które twierdzą, że takie swetry są wyjątkowo nie na miejscu:

Gucci przeprasza za nową kolekcję swetrów

Firma niemal natychmiast zdała sobie sprawę z niefortunnego designu swoich nowych ubrań i przeprosiła na mediach społecznościowych za swoją nową kolekcję. Oczywiście Gucci od razu wycofał ubrania ze sprzedaży i przeprosił za urażenie uczuć:

"

Gucci bardzo przeprasza za wszelkie przewinienia i obrazę spowodowaną przez nasz sweter. Możemy potwierdzić, że artykuł został wycofany ze sprzedaży we wszystkich sklepach stacjonarnych i z naszej strony online. Uważamy różnorodność za jedną z naszych najważniejszych wartości, którą należy szanować i brać pod uwagę przy każdej decyzji podejmowanej przez firmę. Jesteśmy w pełni zorientowani, by zwiększać różnorodność w naszej organizacji i zamierzamy zmienić ten incydent w potężną lekcję dla drużyny Gucci. "

Inną ofiarą kontrowersji związanych z blackfacem był Gamefreak, studio odpowiedzialne za stworzenie serii gier "Pokemon". Jeden z kieszonkowych stworków, Jynx, za bardzo przypominał kobietę używającą tego rodzaju charakteryzacji, w związku z czym design pokemona został zmieniony - stworek stał się fioletowy. 

Kamil Kacperski
Tagi: News