16.12.2015 13:39

Hyundai IONIQ – coraz bliżej premiery

Południowokoreański koncern samochodowy opublikował dwa szkice zdradzające kształt nadwozia i wnętrza nowego pojazdu, który ma być napędzany wyłącznie alternatywnymi źródłami napędu. Jego debiut zapowiedziano na marzec 2016 roku na targach motoryzacyjnych w Genewie.

Hyundai IONIQ – coraz bliżej premiery
foto: materiały prasowe

IONIQ został opracowany zgodnie z ideą dbania o środowisko – ma się odznaczać niskim współczynnikiem oporu powietrza i przy tym oferować trzy warianty wyjątkowo oszczędnych jednostek napędowych – w pełni elektryczną, hybrydową i hybrydową plug-in. W tych dwóch ostatnich współpracują ze sobą silnik elektryczny i benzynowy. 

Producent obiecuje, że ich nowe auto zapewniać będzie dużo frajdy z jazdy. Towarzyszące prowadzeniu emocje ma zdradzać nowoczesna, opływowa i wyrazista stylistyka, podkreślająca ekologiczne aspiracje modelu. Nad przednim zderzakiem umieszczono osłonę chłodnicy o szcześciokątnym kształcie, której aktywne klapy odpowiednio nakierowują strumień powietrza, minimalizując opory stawiane przez Hyundaia. Kratownicę w grillu wykończono w czarnym, połyskującym kolorze.

W kokpicie dominują gładkie i eleganckie powierzchnie. Koreańczycy zapewniają, że wygospodarowano w nim dużo miejsca dla pasażerów, a wszelkie dostępne funkcje są bardzo intuicyjne w obsłudze. Nowoczesne i minimalistyczne wnętrze stworzono z ekologicznych materiałów.

Hyundai IONIQ (2)

Pierwsze trzy litery nazwy IONIQ odwołują się do atomu jonu (ion w j. angielskim oznacza jon), który jest wykorzystywany w bateriach. IQ zaś według Hyundaia symbolizować ma unikatową ofertę świadczącą o zaangażowaniu marki na rzecz środowiska i klientów.

Hyundai jest obecnie jednym z liderów w produkcji aut z alternatywnymi układami napędowymi. W 2013 roku Koreańczycy jako pierwsi na świecie rozpoczęli seryjną produkcję modelu ix35 napędzanego ogniwami paliwowymi.

Tagi: #Hyundai #News