19.07.2016 11:48

Hyundai zmienia nomenklaturę

Południowokoreański producent samochodów ogłosił, że rozstanie się z dotychczasową nomenklaturą. Zniknie większość nazw z literką „i”.

Hyundai zmienia nomenklaturę
foto: materiały prasowe

Informacje zostały potwierdzone przez szefa Hyundaia stojącego na czele australijskiej dywizji – Scotta Granta. Jego zdaniem to decyzja mająca wymiar globalny, o czym sam wspomniał:

"

Wyżej postawieni przedstawiciele zawiadomili nas o tym, że tzw. „seria i” – która była ogromnym sukcesem w Australii – nie zostanie powielona na całym świecie. Okazała się fiaskiem w Europie, Amerykanom także nie przypadła do gustu, a to wielkie rynki, które dyktują warunki, dlatego jest bardzo mało prawdopodobne, że koncept „i” zdoła przetrwać. "

Obecnie, Hyundai sprzedaje identyczne auta pod różnymi nazwami w zależności od rynku – co jest popularnym rozwiązaniem. Dla przykładu, kompaktowy hatchback znany w Europie jako i30, w USA jest Elantrą GT. Na Starym Kontynencie dużego SUV-a nazwano ix55, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych na jego klapie bagażnika widniał napis Veracruz.

Jednak nowy system nazewnictwa nie będzie miał zastosowania w przypadku jednego z modeli, o czym także wspomniał Scott Grant:

"

Następna seria i30 zostanie nazwana ponownie i30, podczas gdy pozostałe modele już teraz są przemianowywane, jak w przypadku ix35, które stało się Tucsonem, to samo dotyczy Sonaty i i40. "

Problemu z nomenklaturą modelową nie ma Kia, której największym udziałowcem jest Hyundai. Zamiast i20, marka z Seulu ma Rio, a miejsce i40 okupuje Optima. I obie te nazwy funkcjonują zarówno w USA, jak i Europie.

Politykę dotyczącą nazewnictwa zmienia również Mercedes. Niemcy wycofali CL, w miejscu którego zadebiutowała klasa S coupe. Do tego wprowadzili modele o nazwach GLA, GLC, GLE, GLS. Mianownikiem wspólnym crossoverów są pierwsze dwie litery „GL”. Ta ostania nawiązuje do nieurentownionych odmian. Dlatego tez GLA ma najwięcej wspólnego z klasą A. Analogicznie GLC – z klasą C.

Z kolei BMW przemianowało serię 3 coupe na serię 4. Jak zatem widać, zmiana nomenklatury poszczególnych modeli jest popularnym zabiegiem wśród producentów samochodów.

O tym, że niekiedy jest bardzo ciężko wymyślić nową nazwę, przekonała się trójka prezenterów – Jeremy Clarkson, Richard Hammond i James May – którzy o pomoc w formowaniu nowego show pod banderą Amazona, poprosili internautów.

A Wam zrobiłoby dużą różnicę to, czy na klapie bagażnika mielibyście napis ix35 lub Tucson?

Tagi: News Hyundai