28.04.2016 09:39

Ile praw jazdy odebrała policja od początku 2016?

18 maja 2015 roku weszły w życie przepisy, na mocy których funkcjonariusze zaczęli na dużą skalę odbierać dokumenty uprawniające kierowców do poruszania się pojazdami mechanicznymi po drogach publicznych.

Ile praw jazdy odebrała policja od początku 2016?
foto: Piotr Jedzura / East News

Tak surowa kara jest przewidziana za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym. Zdaniem policjantów obawy przed dotkliwymi konsekwencjami mają spowodować, że kierowcy będą jeździć ostrożniej, zachowując się bardziej odpowiedzialnie na drodze. Obecnie wciąż bardzo duży odsetek wypadków jest efektem nadmiernej prędkości lub niedostosowaniem jej do warunków panujących na drodze. Policjanci każdego dnia zatrzymują osoby, które nie bacząc na zaostrzone przepisy, wciąż poruszają się ze zbyt dużą prędkością.

Statystyki jednoznacznie wskazują na to, że w 2016 roku jeszcze łatwiej o utratę prawa jazdy niż przed rokiem. W 2015 funkcjonariusze w samej Wielkopolsce odebrali 1611 dokumentów, zatrzymując 1003 kierowców poruszających się samochodami bez odpowiednich uprawnień. Z kolei w zaledwie 116 dni 2016 – od stycznia do 25 kwietnia 2016 – policjanci w tym samym województwie pozbawili praw jazdy 966 osób oraz zatrzymali 620 kierowców prowadzących pojazdy bez stosownych dokumentów.

Okazuje się jednak, że w prosty sposób można wymigać się od konsekwencji ewentualnego przewinienia. Wszystko przez przepis wymagający fizycznego zatrzymania prawa jazdy na drodze. Początkowo miał obowiązywać do 3 stycznia 2016, jednak przez nowelizację z grudnia 2015, ma mieć moc prawną do 31 grudnia 2016 roku. Jedyne z czym trzeba się liczyć, to dodatkowy mandat w wysokości 50 zł z tytułu braku dokumentu oraz mandat do 500 zł za przekroczenie prędkości o 10 punktów karnych. Komenda Główna Policji przyznała, że przez lukę w prawie jeszcze przez pół roku zatrzymywanie praw jazdy może być nieskuteczne.

Co więcej, nawet jeśli starosta wyda decyzję o zawieszeniu naszych uprawnień, mamy wciąż możliwość do 14 dni do odwołania się od tego orzeczenia do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Ponadto na początku 2016 głośno było o tym, że policja hurtowo odbiera prawa jazdy, a sądy je oddają. Same działania drogówki nie spotkały się z ogólna aprobatą ani społeczną, ani organów sądowniczych. O tym, czy prawo jazdy ostatecznie zostanie odebrane, decyduje sąd. Istnieje wręcz ogromna dysproporcja w ocenie sytuacji przez funkcjonariuszy a wymiar sprawiedliwości. Decyzje podtrzymywane są jedynie 5-18% przypadków.

Z kolei zmiany ku lepszemu zapowiedział wiceszef MSWiA, Jarosław Zieliński – już wkrótce policja ma skończyć z tzw. „łapankami” w celu zasilenia budżetu, tylko istotnie zabrać się za poprawę bezpieczeństwa.

Tagi: #News