13.07.2016 12:25

JLR opracuje terenowego autopilota

Współczesna technologia ma sprawić, by żyło nam się lepiej. Naprzeciw globalnym problemom wychodzą również producenci samochodów, opracowujący autonomiczne systemy.

JLR opracuje terenowego autopilota
foto: materiały prasowe

Te mają znacząco podnieść bezpieczeństwo. Czyli prowadzić lepiej od ludzi, a co za tym idzie, popełniając mniej błędów, które tak często skutkują tym, że poszkodowani doznają trwałego uszczerbku na zdrowiu lub nawet ponoszą śmierć w wyniku rozległych obrażeń.

O absolutnie imponujących możliwościach autopilotów można przekonać się zaglądając do garażu BMW. Właśnie ten bawarski producent opracował samochód, który nie tylko samoistnie się porusza – bez ingerencji człowieka – ale także jest wyposażony w funkcję driftu. Prototypowy model powstał w oparciu o BMW M235i, które z kolei zostało zaprojektowane z myślą o dawaniu kierowcy frajdy z jazdy:

Co więcej, wyposażone w autonomiczną technologię Audi RS7 jest na torze szybsze od profesjonalnych kierowców wyścigowych. W dodatku potrafi także uzyskiwać jeszcze bardziej regularne czasy:

Inny model producenta z Inglostadt – A7 o roboczym imieniu Jack – nie tylko porusza się zupełnie samoistnie, ale także przejawia społeczne umiejętności, wykonując manewry dotychczas obserwowane wyłącznie u ludzi.

Z kolei brytyjska firma Jaguar Land Rover – znana ze swojego umiłowania do ciężkiego terenu – pracuje nad systemem autonomicznym wspomagającym jazdę po wzgórzach, pagórkach, czyli wszędzie tam, gdzie trzeba zmagać się z przeciwnościami losu w postaci grząskiej nawierzchni i dużego kąta pochylenia podłoża.

skanowanie

Rozwiązanie wykorzystuje zestaw czujników ultradźwiękowych, kamer oraz radarów. Na podstawie odczytu z tych urządzeń, pojazd tworzy wirtualną, trójwymiarową mapę otoczenia w promieniu do 5 metrów, jednocześnie określając rodzaj nawierzchni.

Zdaniem Tony Harpera, szefa działu ds. badań i rozwoju w firmie Jaguar Land Rover, to jest ukłon w stronę niedoświadczonych klientów, którzy chcą w pełni wykorzystać potencjał terenowy samochodów tej marki:

"

Kluczem do sukcesu jest umożliwienie autonomicznemu systemowi skanowania pobliskiego terenu. Na tej podstawie obliczane są potencjalne zagrożenia, a także analizowany alternatywny tor jazdy. Auto jest przygotowane na występowanie barier, korzeni, głazów, wiszących gałęzi, jak również innych obiektów. "

Co więcej, auto samoistnie wybiera najlepsze parametry trybu terenowego, zanim wjedzie na dany rodzaj nawierzchni.

W rozwoju technologii autonomicznych ma pomóc platforma w postaci wyścigów dla elektrycznych aut samoistnie poruszających się – ROBORACE.

Jak Wam się podoba takie rozwiązanie?

Tagi: Land Rover News