10.12.2015 12:04

Jak będą wyglądać stacje przyszłości?

Jeden z liderów segmentu aut elektrycznych – Nissan – ogłosił, że w marcu 2016 roku zaprezentuje koncepcyjną stację przyszłości stworzoną przy współpracy z brytyjską firmą architektoniczną.

Jak będą wyglądać stacje przyszłości?
foto: materiały prasowe

Alians został nawiązany z Foster + Partners, biurem projektowym stojącym za opracowaniem futurystycznego wieżowca w Londynie o nazwie Gherkin, ekologicznego miasta przyszłości Masdar City oraz siedziby firmy Apple Campus w Kalifornii.

Japończycy stworzyli z tej okazji 20-sekundowy zwiastun, w którym występuje jeden z najlepiej sprzedających się samochodów w pełni elektrycznych, czyli Nissan Leaf:

W listopadzie 2015 roku japoński producent oznajmił, że skonstruował nowe urządzenie zdalnie ładujące 7kW, dzięki któremu przez całą noc można naładować baterię, umożliwiającą przejechanie 500 km. Wydajniejszy agregat 60 kW jest obecnie opracowywany w siedzibie badań i rozwoju w Atsugi, w Japonii.

David Nelson z Foster + Partners, będący kierownikiem projektu, uważa, że przed architektami stoi ważne zadanie:

"

Wybiegając w przyszłość o 10 lat – kiedy dostępne będą autonomiczne samochody, sztuczna inteligencja oraz lepsza łączność – doszedłem do wniosku, że już na obecnym etapie rozwoju zadaniem projektantów, w tym naszym, jest inspirowanie i wspieranie zmian. Musimy niejako uprzedzić rozwój i integrację technologii żeby móc tworzyć miasta, które będą nam służyć. "

Richard Candler, główny menedżer Nissana odpowiedzialny za strategię rozwoju jest bardzo zadowolony ze współpracy z Foster + Partners:

"

Od 2010 roku jesteśmy w czołówce marek produkujących auta, które nie emitują niebezpiecznych substancji do atmosfery. Nowy projekt powstał po to, by inspirować ludzi i zachęcić ich do podróży z nami. Świat wokół nas nieustannie się zmienia, a to jest niezwykle ekscytujące. Wraz z rozwojem technologii i miast, konwencjonalne stacje, które obecnie są istotnym elementem infrastruktury, znikną. "

Co ciekawe, Nissan 8 grudnia 2015 roku w Paryżu na 21. Konferencji Klimatycznej Narodów Zjednoczonych (COP21) poinformował o rozwoju innowacyjnego systemu „Vehicle-to-Grid”, który umożliwia samochodowi elektrycznemu przechowywanie, wykorzystywanie lub zwracanie do sieci elektroenergetycznej zgromadzonej energii. Wraz z firmą ENEL stworzono dwukierunkową ładowarkę i system zarządzania energią.

Przy okazji japoński producent świętuje ogromny sukces w pełni elektrycznego modelu Leaf, którego sprzedano w liczbie przekraczającej 200 000 egzemplarzy. Ten samochód o mocy 109 KM w Polsce kosztuje od 128 000 zł za wersję Visia 24 khW, do 156 480 zł za 30 khW Tekna.

Tagi: #News #Nissan