17.06.2016 09:19

Jak wyglądają futurystyczne Rolls-Royce i Mini?

Opracowując specjalny koncept BMW o nazwie Vision Next 100 – z okazji setnych urodzin marki – upust swojej fantazji mogli dać zarówno inżynierowie jak i projektanci. Co też uczynili po raz drugi i trzeci...

Jak wyglądają futurystyczne Rolls-Royce i Mini?
foto: materiały prasowe

Tym razem powstały wyjątkowe, bardzo futurystyczne samochody marki Mini oraz Rolls-Royce o adekwatnej do BMW nazwie – Vision Next 100. Mamy zatem do czynienia z nową serią pojazdów. Odważne wizje sugerują jak auta przyszłości mogą wyglądać.

Zdaniem BMW nie tylko ich wygląd się zmieni, ale także przeznaczenie. Na przykład Mini powstało z myślą o autonomicznych usługach przewozowych, dostępnych dla klientów opłacających abonament, pozwalający na korzystanie z tego rozwiązania w obrębie danego miasta. Potencjalny konsument wsiadając do tego auta, mógłby zadbać o jego indywidualizację, dobierając kolor dachu oraz oświetlenia wedle własnych preferencji.

Projektanci opracowujący Mini postawili sobie za cel wygospodarowanie w jego wnętrzu jak największej przestrzeni dla pasażerów. W miejscu konwencjonalnych foteli wstawiono siedzisko przywodzące na myśl domową kanapę, która rozciąga się na całej szerokości kabiny. Pozbyto się także tradycyjnej konsoli centralnej. Sama kierownica i pedały w domyślnym trybie są schowane. Mogą zostać wysunięte w momencie, gdy pasażer chciałby przejąć kontrolę nad pojazdem. Poruszanie się po publicznych drogach ułatwiać ma rozszerzona rzeczywistość, dzięki której wyświetlane będą na przedniej szybie między innymi wskazówki nawigacji.

Jednak BMW zakłada, że nie każdy w przyszłości będzie miał ochotę korzystać z usługi umożliwiającej dzielenie się samochodami. Ci bogatsi z pewnością będą zainteresowani Rolls-Roycem Vision Next 100, którego alternatywna nazwa brzmi 103EX. Ten pojazd to nic innego jak futurystyczna wizja luksusowej limuzyny. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii – lekkiej platformy, napędu elektrycznego, kompozytowych materiałów oraz druku 3D – każdy klient mógłby zindywidualizować także karoserię auta według własnego uznania.

Na wzór Mini, Rolls-Royce korzysta z dobrodziejstwa technologii w pełni autonomicznej, co oznacza, że w jego wnętrzu za zbędne można uznać takie „archaiczne” elementy jak kierownicę, czy też tradycyjny fotel kierowcy. Zamiast tego pasażerowie do dyspozycji mają kanapę. Z poszczególnych funkcji z kolei można korzystać wydając komendy głosowe. Samo wnętrze jak na jedną z najszlachetniejszych brytyjskich marek premium przystało, zdobią egzotyczne materiały takie jak drewno, ręcznie plecione jedwabne dywany oraz wykonana przy użyciu tego samego materiału tapicerka.

We wszystkich trzech konceptach z serii Vision Next 100 widać inspiracje zaczerpnięte z seryjnie produkowanego, elektrycznego BMW i8. Bawarska marka ma w planach stworzenie modelu Motorrad Vision Next 100, czyli motocykla przyszłości, który miałby gwarantować nieskończone pokłady… wolności.

Jak Wam się podoba wizja przyszłości w wydaniu koncernu BMW AG?

Tagi: News BMW Mini Rolls-Royce Galeria